Zencefil’in Faydaları Nelerdir?

Zencefil sarı ve kırmızı renkli çiçekleri olan bir bitki türüdür. Hindistan ve Çin'de baharat olarak tanınan zencefil bitkisi taze, kuru ve toz halinde Kullanılmaktadır.

featured

Direkt olarak yemeklerin içine katılan bir ağız yolu ile tüketilebilen zencefil bitkisi aynı zamanda parfüm ve ilaç olarak da farklı birçok sektörde yer almaktadır.

İçerisinde 150’den fazla bileşeni bulunan ve uçucu yağlar açısından zengin bir yapıda olan zencefil insan sağlığı için faydalı bir bitkidir. Zencefil içerisinde C vitamini, Demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor ve sodyum gibi önemli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Dolayısıyla insan sağlığında birçok önemli hastalığa iyi gelmektedir. Zencefil faydaları ve kullanımı nelerdir ve nasıldır diye araştıranlar için bazı detaylar sunalım.

Zencefilin Faydaları Nelerdir

Çok eski yıllardan bu yana sağlık açısından birçok önemli etkiye sahip olan zencefilin faydaları nelerdir diye araştırma yapan kişiler için bu faydaları şöyle sıralamak mümkündür.

Zencefilin Sindirim Sistemi ve Mideye Faydaları

Zencefil kronik hazımsızlık rahatsızlığı için en etkin bitkilerden birisidir.  Kronik hazımsızlık denildiğinde midenin üst kısmında sürekli tekrarlanan bir ağrı ve rahatsızlık kendini göstermektedir. Kronik hazımsızlığın tedavisinde Uzmanlar tarafından zencefil önerilmektedir. Aynı zamanda içerisinde sindirime yardımcı olan ve mide rahatsızlıklarına hafifleten fitokimyasallar bulunmaktadır. Düzenli olarak zencefil tüketen kişilerde atıklar ve toksinler ortadan kalkarak vücutta doğal bir temizlik ve detoks uygulanmaktadır.

Zencefil neye iyi gelir diye araştırma yapıldığında sindirim sistemi ile birlikte mide içinde en etkili bitkilerden birisi olduğu gözlemlenmektedir.  Sabah yaşanan mide bulantıları, mide rahatsızlıkları, mide kanseri ve kolik gibi önemli rahatsızlıklarda zencefil kullanılmaktadır.

zencefil

Zencefilin Kalbe ve Solunum Yollarına Faydaları

Düzenli olarak zencefil kullanımının kalp krizi oranını azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aynı zamanda LDL kolestrol düşürücü özelliğe sahip olan zencefilin nefes darlığında daha olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Kolesterolü düşüren ve dolayısıyla kalp hastalığı riskini azaltan zencefilin kan dolaşımını düzenlediği ve damarlarda yağ birikmesine engellediği tespit edilmiştir. Aynı zamanda Tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini kontrol ettiği bilinmektedir.

Zencefilin Enfeksiyonlara Karşı Faydaları

Zencefil çok güçlü bir antioksidandır ve dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı koruyucu bir görev üstlenmektedir. Özellikle mantar enfeksiyonları için etkili bir bitki olan zencefil antiseptik etkisi sayesinde gıda zehirlenmesinde ve mide ve bağırsak enfeksiyonlarında tercih edilmektedir.

Zencefilin Kansere Karşı Faydaları

Güçlü antioksidanlardan birisi olan zencefil bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi aynı zamanda bazı kanser türleri için etkin bir rol oynamaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar özellikle kolon kanseri üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Kolon kanseri hücrelerinin büyümesini geciktiren bir etkiye sahip olan zencefilin günlük belirli bir dozda kullanımı önerilmektedir. Zencefil yağı faydaları nelerdir denildiğinde kolon kanserine karşı olan etkisi ön plana çıkmaktadır.

 Zencefilin Ağrı Kesici Özelliği

Zencefil bitkisinin iltihaplanmaları hafiflettiği ve ağrıyı azalttığı tespit edilmiştir. Kadınların adet döneminde adet kramplarına ve adet sancılarına iyi geldi düşüncesi ile zencefil çayı kullandığı bilinmektedir. Zencefil çayı faydaları adet sancısı ile birlikte bazı eklem ağrılarında önemli ölçüde hafif etmektedir. Çünkü zencefil bitkisinin sinir uçlarındaki hücrelere etki edebilecek ağrı kesici bir özelliğe sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Zencefil Nasıl Kullanılır

Zencefil bitkisinin insan sağlığına kalkmış olduğu faydalar bilimsel olarak da kanıtlanmış detaylardır. Hem ağız yoluyla alınabilen hem de masaj yolu ile vücuda uygulanabilen zencefilin nasıl kullanıldığı konusunda sıklıkla karşımıza çıkan dört farklı yöntem bulunmaktadır.  Zencefil bitkisi taze zencefil olarak, zencefil çayı olarak, zencefil yağı olarak ya da toz zencefil olarak kullanılabilmektedir.  Her bir zencefil türünün sağlamış olduğu faydalar birbirinden farklıdır. Dolayısıyla zencefil kullanmadan önce hangi amaçla kullanmak istiyorsanız en etkin kullanım yöntemini buna göre belirleyerek bu bitki üzerinden şifa elde edebilirsiniz.

Zencefili Kimler Kullanabilir

Zencefil içermiş olduğu çok önemli vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna çok önemli etkiler sağlamaktadır.  Bu nedenle tıbbi birçok uygulama zencefil kullanımını desteklemektedir.  Ancak zencefilin insan sağlığına katmış olduğu faydalar kadar bazı kişiler için dezavantajları da olabilmektedir.  Dolayısıyla zencefil kullanmadan önce genel sağlık durumunuzun ne düzeyde olduğunu analiz etmeniz gerekecektir. Hangi yaş gruplarında zencefil kullanımının faydalı olduğu ve günlük tüketim miktarının ne oranlarda olduğu bu bitkiden şifa ve fayda elde edebilmek için çok önemlidir.

Uzmanlar tarafından zencefili çimlerin kullanabileceği konusunda bazı öneriler yapılmaktadır. Bunun için belirtilen bazı detaylar şöyledir;

 • 2 yaşından küçük çocukların zencefil kullanımı önerilmemektedir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin zencefil tüketmesi önerilmemektedir.
 • Kan sulandırma özelliği olduğu için özellikle cerrahi operasyon öncesinde tüketimi durdurulmalıdır.
 • Zencefil bitkisinin keskin bir kokusu vardır ve bu koku bazı kişilerde mide ekşimesine neden olabilmektedir.
 • Hamilelerin zencefil tüketimi kontrol altında sağlanmalıdır. Hamile veya yeni doğum yapmış kadınların mutlaka hekim önerisinde tüketmesi gerekmektedir.
 • Yetişkinler için günlük olarak belirlenen zencefil tüketimi 1.2 gram olarak belirtilmiştir. Belirtilen bu dozunun üzerinde zencefil kullanımının sağlığınıza önemli zararlar verebileceğini bilmelisiniz. Tedavi ve şifa etkisinden faydalanabilmeniz için önerilen dozlarda düzenli bir kullanım tercih edilmelidir.

Zencefili Nasıl Tüketmek Gerekir

Zencefilin tüketilmesi için farklı bazı yöntemler bulunmaktadır. Zencefil en etkin şekilde tükete bilmeniz için;

 • Toz zencefil,
 • Zencefil yağı,
 • Zencefil çayı,

tercih edilmektedir. Aynı zamanda zencefilin limon ile birlikte tüketilebilir olduğu belirtilmektedir.  Bu karışımın tadı zencefilden daha fazla sevilmektedir.  Aynı zamanda zencefil limon faydaları sayesinde vücudunuzda birçok olumlu etki yaratılmaktadır. Limon ve zencefilin özellikle hazımsızlık ve mide şişliklerinde etkisi büyüktür.  Mide bulantısına iyi gelen ve vücut ısısını artıran bu karışım kış aylarının en verimli karışımlarından birisidir.

Zencefil kullanımında limon ile birlikte ballı olarak da kullanımı mümkündür. Ballı zencefilin faydaları yetişkinler için çok önemli görülmektedir. Bal boğaz ağrısı ve öksürük için en faydalı besinlerden birisidir.  Zencefil ile karıştırılarak tüketilen bal özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı iyi bir koruyucu olacaktır. Vücuda enerji vererek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.  Kış aylarında yaşanan ses kısılmaları için ballı zencefil önerilmektedir.

Toz zencefilin faydaları ise oldukça fazladır ve yetişkinler tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır. Çoğunlukla toz olarak tüketilmek istenen zencefilin en önemli faydalarından bazıları şöyledir;

 • Ağrı kesici özelliğe sahiptir.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • Vücut ısısını düzenler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İshal sorunun ortadan kaldırır.
 • Enfeksiyona iyi gelir.

Zencefil İçin Neden Mucizevi Bitki Denilir

Zencefil doğada yetişen mucizevi bitkilerden birisidir. Zencefil tozu, zencefil yağı ve zencefil çayı olarak tüketilebilen bu mucizevi bitkinin insan vücudu için sağlamış olduğu çok önemli faydalar bulunmaktadır. Bu faydalardan dolayı mucizevi olarak adlandırılan zencefil bitkisini hangi amaçla kullanacak iseniz en uygun yöntemi belirlemeniz daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Zencefil tozu faydaları bir yoğurdun içerisine karıştırarak ya da yemeklerinizin içerisinde baharat olarak koyarak maksimum düzeyde vücudunuzu etki edecektir.  Zencefil yağı faydaları vücudumuza Masaj için ve arayan bölgelerini uygulamak için kullanılabilmektedir. Ve zencefil çayı her gün güvenle tüketebileceğiniz sağlıklı bitki çaylarından birisidir.