5 Maddede Oyun Hızlandırma Yolları

Oyunculara özel olarak hazırladığımız oyun hızlandırma yolları listesine haberimizden ulaşabilirsiniz. 

featured

Oyunculara özel olarak hazırladığımız oyun hızlandırma yolları listesine haberimizden ulaşabilirsiniz.

Her geçen gün teknolojinin daha da ileriye gitmesi sebebiyle oyunlar yüksek grafikli bir şekilde çıkmaya devam ediyor. Bu yüzden oyuncular oyun hızlandırma yolları ve RAM kısıtlama işlemlerinin nasıl yapıldığını aramaya koyuluyor.

Bilgisayar her ne kadar mevcut oyunu kaldırsa bile arka planda çok fazla işlem olması nedeniyle oyun içerisinde kasmalar meydana geliyor. Bu sorunların üstesinden gelmeniz için birçok yöntemi sizler için derledik. İşte oyunlarınızı hızlandıracak o yöntemler:

FPS YÜKSELTME YÖNTEMLERİ

1 – Başlangıç işlemlerini sınırlandırın

Oyun hızlandırma yollarından ilki herkesin kullandığı bir yöntem olan başlangıç işlemlerini sınırlama işlemidir. Bilgisayarınızı başlattığınız zaman birçok program ve hizmet bununla beraber devreye giriyor. Çalışan hizmetlerin birçoğu aslında önem arz etmeyen yan işlemler olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlemleri sınırlayarak hem bilgisayarınızın açılış hızını arttırabilir hem de oyun için performansınızı yükseltebilirsiniz.

Başlangıç işlemlerini sınırlandırmak için öncelikle Görev Yöneticisi‘ni açın. Ardından Başlangıç sekmesine tıklayın. Açılan sekmede bilgisayarınızı başlattığınız zaman çalışan programları görebilirsiniz. Buradan gereksiz olan programları devre dışı bırakabilirsiniz. Örneğin müzik dinleme programı Spotify’in başlangıçta açılması bilgisayarınızın açılış hızınızı olumsuz etkiler. Bu yüzden bu ve bunun gibi bilgisayara yük bindirecek programları devre dışı bırakabilirsiniz.

2 – Diskinizi temizleyin

Diğer oyun hızlandırma yöntemlerinden biri olan disk temizleme işlemi hem bilgisayarınızı hızlandıracak hem de oyun içi performansınızı arttıracak. Bu işlemi gerçekleştirmek için Başlat menüsüne Disk Temizleme yazıp Tamam‘a basın. Disk temizleme işlemi dahilinde geçici dosyalar, geçmiş dökümler ve çevrimdışı web sayfaları yer alır. Bu kısımdan hangi sürücünüzü temizlemek istiyorsanız onu seçin. Ardından Tamam tuşuna tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz. İşlem süresi bilgisayarınızın hızına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

3- SSD kullanın

Oyunları hızlandırmanın en iyi yollarından biri SSD kullanmaktan geçiyor. Normal hard disklere göre SSD’ler daha yüksek performans sergiliyor. Özellikle bilgisayarınızın açılış hızı, oyunlardaki ara sahneler ve bekleme ekranları çok daha hızlı yükleniyor. Böylece hem bilgisayarınızın performansınızı arttırabilir hem de oyun içi takılmaları ve yüklemeleri en aza indirebilirsiniz.

4- Sürücüleri güncelleyin

Bilgisayarınızda yer alan sürücüleri sürekli olarak güncel tutmak çok önemlidir. Bu durum bilgisayarınızın performansınızı ciddi anlamda etkiler. Ekran kartınızın ve işlemcinizin yanı sıra diğer donanımların sürücülerini belirli aralıklarla güncelleyin. Donanımları güncel tutmak oyun içerisindeki hataları düzeltecek ve performans kaybını en aza indirecektir.

Donanımları tek tek güncellemek zaman alabilir. Bu yüzden sizlere güncellemeleri toplu bir şekilde yapmanız için İobit Driver Booster programını öneriyoruz. Driver Booster programı tüm eskimiş sürücüleri buluyor ve tek tıkla hepsini güncellemenize olanak sağlıyor. Ekran kartı ve işlemci güncellemeleri harici diğer güncelleştirmeleri buradan yapabilirsiniz. Programın indirme linkine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

5 – Yüksek performans modunu kullanın

Özellikle dizüstü bilgisayarlar üzerinde yer alan  güç ve performans modu, hem bilgisayar hızını hem de oyun performansını etkileyen unsurlardan biridir. Bu özelliği kesinlikle yüksek performans moduna almanızı tavsiye ediyoruz. Güç moduna alırsanız bilgisayarınız oyun içerisinde tam performansta çalışmayacak böylece kasmalar ve takılmalar meydana gelecektir.

Bilgisayarınızda yüksek performans modunu etkinleştirmek için sağ alt kısımdan pil simgesinin üzerine gelerek farenizin sağ tuşuna basın. Ardından Güç Seçenekleri‘ne tıklayın. Gelen ekranda yüksek performans modunu seçin. Eğer bu mod yok ise sol kısımda Güç Planı Oluştur‘a tıklayarak, yüksek performans modunu oluşturabilirsiniz.