ABD Savunma Bakanlığındaki Binbaşı, İsrail’e Destek Verilmesini Reddederek Görevinden İstifa Etti

featured

Pentagon’da Görevli Binbaşı İstifa Kararını Açıkladı

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Savunma İstihbarat Ajansında (DIA) çalışan bir binbaşı, ülkesinin İsrail’in Gazze’deki saldırılarına verdiği “koşulsuz” destek nedeniyle görevinden istifa etti. Binbaşı Harrison Mann, istifasını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

İstifa Gerekçesi: “Koşulsuz Destek On Binlerce Masumun Ölümüne Sebep Oluyor”

İsrail’e verilen “koşulsuz” desteğe işaret eden Mann, bu politikanın Gazze’de “on binlerce masum Filistinlinin öldürülmesini ve aç bırakılmasını mümkün kıldığını” belirtti. Ayrıca, DIA’daki meslektaşlarının İsrail’e verdiği destek nedeniyle kendisini “alternatif bir evrende yaşıyor gibi hissettiğini” ifade etti.

“Geçen Aylar Beni Derinden Etkiledi”

Amerika Birleşik Devletleri ordusunda 13 yıldır görev yapan Mann, sosyal medya paylaşımında, son aylarda yaşananları göz ardı edemediğini ve bu durumun kendisinde “inanılmaz bir utanç ve suçluluk” duygusu yarattığını belirtti. Ayrıca, Avrupa kökenli Yahudi bir aileden geldiğine atıfta bulunarak, etnik temizlik konusunda duyarlı bir ortamda büyüdüğünü vurguladı.

ABD Basınında Yorum: Bir İlk

Başta ABD ordusu olmak üzere istihbarat topluluğundan birisinin kamuya açık şekilde istifa etmesi, basında “bir ilk” olarak değerlendirildi. Mann’ın istifasının, ABD’deki İsrail politikasına yönelik artan eleştirilerin bir yansıması olduğu belirtiliyor.