ABD’de Glioksilik Asit İçeren Ürün Kullanımı Organ Yetmezliğine Yol Açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadının Sağlık Sorunları Başladı

ABD merkezli New England Journal of Medicine’de yayımlanan bir vaka raporuna göre, ismi açıklanmayan bir kadın düzenli olarak glioksilik asit içeren saç ürünleri kullandıktan sonra organ yetmezliği yaşadı. Kadının midesinin bulandığı, kusma, ishal, ateş ve sırt ağrısı gibi belirtilerle karşılaştığı belirtildi.

Doktorlar Uyarıda Bulundu

Kadın, saç ürünlerini kullanmadan önce herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığını ancak kimyasallar uygulandığında kafa derisinde yanma hissi hissettiğini söyledi. Doktorlar, saç düzleştirme tedavilerinde yaygın olarak kullanılan glioksilik asit ve türevlerinin deriden kana sızarak iç organlara zarar verebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Akut Böbrek Hasarı Teşhisi

Talihsiz kadının aynı kuaför salonunda üç kez yüzde on glioksilik asit içeren işlem yaptırdığı belirtildi. Kadına akut böbrek hasarı teşhisi konuldu. Hastane testleri, kanındaki atık ürün olan kreatinin düzeylerinin normal ölçümlerin iki katına çıktığını gösterdi. Doktorlar, glioksilik asidin böbreklere zarar verdiğini ve organların düzgün çalışmasını engellediğini belirtti.

Glioksilik Asit ve Etkileri

Glioksilik asit, saçın yapısını geçici olarak değiştirerek kıvırcık saçları düzleştirmeyi sağlar. Ancak, bu kimyasal maddenin uzun süreli ve yüksek dozda kullanımının böbreklere ciddi zararlar verebileceği vurgulanmaktadır. Kadının yaşadığı durum gibi glioksilik asit içeren ürünlerin dikkatli kullanımı önem taşımaktadır.