Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Türkiye’ye İlk Ziyaretini Gerçekleştirdi

featured

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Heyeti Türkiye’ye Geldi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in liderlik ettiği heyet, Türkiye’ye diplomatik ilişkilerin başlamasının 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında İstanbul’a geldi. Steinmeier’i İstanbul Havalimanı’nda İstanbul Valisi Davut Gül, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve diğer yetkililer karşıladı.

Gezide Neler Olacak?

Steinmeier, ziyareti sırasında İstanbul, Gaziantep ve Ankara’yı ziyaret edecek. Türk misafir işçilerin trenle Almanya’ya doğru yola çıktığı İstanbul Sirkeci Tren İstasyonu’nu ziyaret edecek olan Steinmeier, Türk-Alman göç deneyimi olan kişilerle bir araya gelecek. Ayrıca, Alman şirketlerinin temsilcileriyle iki ülke betwild para çekme ekonomik ilişkileri üzerine görüşmeler yapacak.

Gezisi sırasında iş, bilim, sanat, edebiyat, spor çevreleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelecek olan Steinmeier, Gaziantep’te depremzedeler için sığınma evi ile inşasını Almanya’nın desteklediği bir okulu ziyaret edecek. Ayrıca, 23 Nisan kutlamalarına katılması planlanıyor.

Ankara Programı

Steinmeier’in Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmesi bekleniyor. Ankara Üniversitesi’ni ziyaret edecek olan Steinmeier, Anıtkabir’e ziyarette bulunacak ve Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakacak.