Anadolu 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Sanıkların Savunmaları Alındı

featured

Sanıkların Savunmaları

Sanıklar Dilan Polat ve Engin Polat, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldılar. Dilan Polat, komşusunun şikayetinden vazgeçtiklerini ve uzlaştıklarını belirterek suçlamaları reddetti. Kendisini darbetmekle suçlayan bir erkeği darbetmesinin mümkün olmadığını ve kimseye hakaret veya tehdit içerikli bir söz söylemediğini iddia etti.

Engin Polat ise eşinin çığlık sesini duyduktan sonra olaya müdahale ettiğini ve eşini korumak amacıyla bir kez darp ettiğini belirtti. Karşılıklı konuşmanın olmadığını, hakaret veya tehdit içerikli bir söz söylemediğini savundu.

Avukatların Talepleri

Sanıkların avukatı, dosyadaki suçların şikayete bağlı olduğunu ve şikayetin geri çekilmesi üzerine dosyanın düşürülmesini talep etti. Müşteki avukatları da müvekkillerinin şikayetinden vazgeçtiklerini belirterek dosyanın düşürülmesini istediler.

Mahkeme Kararı

Cumhuriyet savcısı, müştekilerin dinlenilmesini ve olay günü çocuğun hastaneye götürülüp götürülmediğine dair raporların mahkemeye sunulmasını talep etti. Hakim, savcının taleplerini kabul ederek duruşmayı erteledi ve sonraki celse için görüşmeyi planladı.

İddianame ve Talepler

İddianamede, Polat çiftinin komşularıyla yaşadığı olayın detayları yer alıyor. Müşteki Metin S.A’nın darbedilerek hafif yaralandığı, olayın kamera kayıtlarında görülebileceği belirtiliyor. Dilan Polat’a 8 yıl 4 ay, Engin Polat’a ise 11 yıl 4 ay hapis cezası isteniyor.

Diğer Soruşturma

Ayrıca, Polat çifti hakkında “Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi” ve “Vergi Usul Kanunu’na muhalefet” suçlarından soruşturma devam ediyor. 16 zanlının tutuklandığı bu soruşturmada, Polat çifti de yer alıyor.