Ankara’da Skandal İddialar: Cumhurbaşkanlığı Sarayı Yakınındaki 6 Kulelik Proje

featured

YDA Şirketi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Karşısındaki Arazi Üzerine 6 Kule İnşa Etti

Ankara’nın en değerli bölgelerinden biri olan ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın hemen karşısında bulunan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne (TTKK) ait 49 bin 134 metrekarelik arazi, YDA şirketi tarafından kullanılarak 6 kuleden oluşan bir proje hayata geçirildi.

İddialara Göre Devlete Ait 2 Kule, Gizli Pazarlıkla Satılmaya Çalışılıyor

CHP’li Ulaştırma Bakanı Ulaş Karasu’nun açıklamalarına göre, YDA şirketine ait olan 2 kule, Devlet Hava Meydanları perabet İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’ne satılmak üzere değer tespit çalışmaları başlatıldı. Ancak bu satış sürecinde pazarlık ve değer tespit çalışmalarının, daha önce YDA şirketinden lüks daire aldıkları iddia edilen Murat Gül ve Ayfer Kara tarafından yürütüldüğü iddiaları gündeme geldi.

Skandal İddialar Meclis Gündemine Taşındı

Karasu, DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Gül ve Strateji Geliştirme Daire Başkanı Ayfer perabet giriş Kara’nın 2 kuleyi DHMİ genel müdürlük binası yapmak için devlete satın aldırmak istediğini iddia ederek, konunun Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından yanıtlanmasını talep etti ve TBMM’ye önerge sundu.

Geçmişte de Rant İddialarıyla Gündeme Gelen Proje

YDA’nın TTKK’dan aldığı arazi üzerinde inşa ettiği projenin, inşaat emsal alanını artırarak elde ettiği rant konusunda geçmişte de dava açıldığı ve mahkemenin perabet twitter kararlarının tartışmalara yol açtığı belirtildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, projeye ayrıcalıklı imar hakları verildiği gerekçesiyle dava açtığı biliniyor.