Araştırma: Eşler, Kendi Fiziksel Çekiciliklerine Benzer Değerlendirmelere Sahip

featured

Araştırma Sonuçları

Araştırmacılar, erkeklerin ve kadınların kendi fiziksel çekiciliklerini değerlendirmede oldukça objektif olduklarını ve kendi güzellikleri konusunda benzer görüşlere sahip eşleri seçme eğiliminde olduklarını ortaya koyuyor.

Çalışmanın Detayları

Personality and Individual Differences dergisinde yayınlanan rapora göre, kendilerini çekici olarak değerlendiren kişiler benzer öz değerlendirmelere sahip kadınlarla çıkma eğiliminde. Araştırmacılar, yaklaşık 1.300 karşı cinsten çiftin yer aldığı yirmiden fazla çalışmadan elde edilen verileri inceledi.

Değerlendirme ve Sonuçlar

Çiftlerin kendi fiziksel çekiciliklerini derecelendirmeleri istendi ve fotoğrafları dışarıdan bir değerlendirme alan yabancılara gösterildi. Sonuçlar, insanların kendi çekiciliklerine dair değerlendirmelerinin genellikle yabancı birinin verdiği puanla örtüştüğünü gösterdi.

Uzun Süreli İlişkilerde Değişen Değerlendirmeler

Çalışma, öz değerlendirmelerin uzun ilişkilerdeki farklı noktalarda nasıl değiştiğini de ele aldı. Uzun süredir birlikte olan erkekler arasında, kendi çekiciliklerini daha doğru bir şekilde değerlendirenlerin olduğu belirlendi.

Florida Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Gregory Webster, “İnsanların çekici bulduğu şeylerin temelleri, kültürler ve zamanlar boyunca oldukça tutarlıdır” ifadelerini kullandı. Webster, “Erkeklerin daha gerçekçi hale gelmesinin gençlerdeki aşırı özgüvenin azalmasına ve kendilerini daha objektif bir şekilde görmelerine yardımcı olabileceğini” ekledi.