Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında Kabine Toplantısı Yapılacak

featured

Türkiye’nin önemli gündem maddelerini ele almak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Kabine, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını ana gündem maddesi olarak ele alacak. Ayrıca, diğer kritik konu başlıkları da görüşülecek.

İç politika alanında yaşanan gelişmeler arasında yer alan Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasındaki polemiğe de odaklanacak olan Kabine, bu krizin çözümü için anayasal ve yasal düzenlemeleri değerlendirecek. Özellikle, Yargıtay’ın Gezi Davasında 18 yıl hapse çarptırılan ve milletvekili seçilen Can Atalay’la ilgili hak ihlali kararı sonrası yaşanan gelişmeler ele alınacak.

Ekonomik açıdan son durumun da değerlendirileceği Kabine toplantısında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aralık ayında başlayacak olan pazarlık süreci ve enflasyonla mücadele konularına geniş yer ayrılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyareti ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Türkiye’ye yapması beklenen ziyaret gibi dış politika konuları da toplantının gündeminde yer alacak. Ayrıca, ABD’den 40 adet F-16 tedariği ve modernizasyon kiti satın alımı süreçleri ile Avrupa’dan 40 adet Eurofighter Typhoon uçağı alınması konularının görüşülmesi bekleniyor.

Kabine toplantısında alınan kararlar ve yapılan değerlendirmeler sonrası, Türkiye’nin iç ve dış politika yönünde atacağı adımlar daha net bir şekilde belirlenecek.