Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’tan 2023 Yılı Değerlendirmesi

featured

Yılın Önemli Olayları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yeni yıl mesajında 2023’te Türkiye’de ve dünyada yaşanan önemli olayları hatırlattı.

Kahramanmaraş Depremleri

Yılmaz, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremlerde binlerce canın kaybedildiğini vurguladı. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Irak Şehitleri

Yılmaz, yılın son günlerinde Irak’ın kuzey bölgesinden gelen şehit haberleriyle yüreklerin yandığını belirtti ve şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

İsrail’in Gazze’ye Saldırıları

Ekim ayında İsrail’in Gazze’de uyguladığı “insanlık dışı saldırılar” ile tüm dünyanın ayağa kalktığını ifade eden Yılmaz, İsrail’in Filistin’de masum sivillere karşı yaptığı “sistematik zulmün” bu yıl soykırıma varan boyutlara ulaştığını söyledi.

Seçimler ve Yeni Hükümet

Yılmaz, Mayıs ayında gerçekleştirilen Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin büyük bir olgunluk içinde gerçekleştirildiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçildiğini belirtti. Mecliste ise Cumhur İttifakı’nın çoğunluğunun sağlandığını ve böylece siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığını söyledi.

2024 Yılı Hedefleri

Yılmaz, yeni yılda terörle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini, Gazze için yürütülen insani diplomasinin sürdürüleceğini ve deprem bölgesinde kalıcı konutların hak sahiplerine teslim edilerek güvenli şehirlerin inşa edileceğini belirtti. Aylık bazda düşen enflasyonun yıllık bazda da hissedileceğini, istihdamın artırılacağını ve mali disiplinin korunacağını ifade etti.

Yeni Yıl Dileği

Yılmaz, mesajının sonunda önümüzdeki yılın vatandaşlar ve tüm insanlık için sağlıklı, huzurlu ve hayırlı bir yıl olmasını diledi.