Dev Deniz Sürüngeninin Fosili Somerset’te Bulundu!

featured

202 Milyon Yıllık Dev Deniz Sürüngeni Fosili Keşfedildi

2020’de İngiltere’nin başkenti Londra’nın Somerset bölgesinde 11 yaşında bir kız çocuğu tarafından bulunan kemikler, yaşamış en büyük deniz sürüngenine ait olabileceği açıklandı.

Ichthyotitan Severnensis Adı Verilen Dev Deniz Sürüngeninin Fosili Bulundu

Bulunan kemikler, dinozorlar döneminde yaşamış bir deniz sürüngeni olan ichthyosaur’a ait olduğu belirlendi. Araştırma ekibi, fosile “Severn’in dev balık kertenkelesi” anlamına gelen Ichthyotitan severnensis adını verdi.

Dev Deniz Sürüngeni 25 Metre Uzunluğunda!

Bristol Üniversitesi’nde paleontolog Dean Lomax, keşifle ilgili olarak, “İngiltere’nin son Triyas döneminden devasa bir ihtiyozor olan Ichthyotitan severnensis’e hoş geldiniz deyin! Fosil, 2020’de Justin ve Ruby Reynolds tarafından bulundu. Bu devin uzunluğunun yaklaşık 25 metre olduğu tahmin ediliyor, yani bir mavi balina uzunluğunda.” dedi.

Benzer Kemiklerin Ortaya Çıkması Tanımlamaları Destekliyor

2018’de aynı bölgede büyük bir çene kemiği bulunan Paul de la Salle’nin keşfinden sonra, Justin ve Ruby’nin bulduğu fosil daha iyi korunmuş olarak açığa çıktı. Aynı jeolojik zaman diliminde benzer kemiklerin bulunması, tanımlamaları desteklerken, bu devin 202 milyon yıl öncesine ait olduğu belirtildi.

Dean Lomax, “Deniz sürüngenleri bir daha asla bu boyuta ulaşamadı. Bu devleri ortadan kaldıran küresel bir yok oluş olayından çok az önceye ait olan fosil, ihtiyozor kimliğini destekleyerek büyüme hakkında yeni bilgiler sunmaktadır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.