Dünyanın Önde Gelen Merkez Bankalarının Faiz İndirimleri için Beklentiler Zayıflıyor

featured

Fed’in “Bej Kitap” Raporunda Ekonomik Aktivitenin Değişmediği Belirtildi

Önemli merkez bankalarının faiz indirimlerine yönelik beklentiler, piyasa tahminlerinden daha geç başlayacaklarına dair öngörülerle güç kazanmaya devam ediyor. Federal Rezerv’in (Fed) dün açıkladığı “Bej Kitap” raporunda, ABD’de ekonomik aktivitenin kasımdan bu yana “çok az” değiştiği belirtildi. Bu durum, Fed’in mart ayında faiz indirimine başlama tahminlerinin zayıflamasına neden oldu.

Açıklanan Veriler ABD Ekonomisinde Güçlü Duruşa İşaret Ediyor

Para piyasalarında, Fed’in martta faiz indirimine gideceği beklentisi yıl başında %85 ihtimalle fiyatlanırken, dün açıklanan güçlü perakende satış verilerinin ardından bu oran %60’a kadar geriledi. ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretimi, aralık ayında beklentileri aşarak artış gösterdi. Bej Kitap raporunda da tüketici harcamalarının ekonomiyi desteklemeye yardımcı olduğu vurgulandı. Bu veriler, Fed’in faiz indirimleri için aceleci olmayacağına işaret ediyor.

Tahvil Piyasalarında Satış Baskısı Artıyor

Fed’in faiz indirimlerinin beklenenden daha geç başlayabileceği endişeleri, tahvil piyasalarında satış baskısını güçlendiriyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi, son bir ayın en yüksek seviyesine çıkarak %4,13’e yükseldi. Dolar da diğer önemli para birimleri karşısında değer kazanıyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın Açıklamaları Takip Ediliyor

Avrupa borsalarında dün negatif bir seyir görülürken, bugün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son toplantısına ilişkin açıklamalar ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın söylemleri yatırımcıların odağında yer alıyor. Lagarde, enflasyon hedefine doğru ilerlediklerini belirtirken, faizleri bu yaz indirebileceklerini ifade etti.

Asya Piyasalarında Karışık Seyir Hakim

Asya pay piyasalarında karışık bir seyir gözlemleniyor. Çin’in yavaşlayan ekonomik büyümesi ve teşviklerden kaçınma haberleri risk iştahını azaltıyor. Japonya’da sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı düştü. Dolar/yen paritesi güçlü seyrini sürdürüyor.

Borsa İstanbul’da Dalgalı Seyir

Yurt içinde Borsa İstanbul’da dalgalı bir seyir izlendi ve BIST 100 endeksi %0,10 değer kaybederek 8.024,37 puandan kapandı. Dolar/TL ise Moody’s’in Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltmesinin ardından 30,1316 seviyesinden kapandı.

Analistler, bugün yurt içinde kısa vadeli borç stoku ve haftalık para ve banka istatistikleri takip edileceğini belirtiyor. Yurt dışında ise ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması ve yoğun veri gündemi ön planda olacak.