En Güzel Armağan, Kuran Kerim Bağışı

Geleneksel eğitim birçok Müslüman ülkesinde hala uygulanmaya devam ediyor.

featured

Geleneksel eğitim birçok Müslüman ülkesinde hala uygulanmaya devam ediyor. Afrika kıtasında bulunan Müslümanlar araç ve gereç eksikliğinden dolayı insanlar yazılı yerine sözlü olarak eğitim görüyorlar. Müslüman çocuklar Kur’an-ı Kerim ve diğer eğitimlerde Luh denilen tahta levhalar kullanılıyor. Özellikle Kur’anı-ı Kerim bulunmadığı için insanlar tarafından ezberleme sistem haline gelmiştir. İlim talebelerinin daha kolay Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeleri için bağışlar yaparak onlara yardımcı olabilirsiniz. Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği aracılığıyla bağışlayacağınız Kur’an-ı Kerim ile onların daha kolay öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Gereken bağışta bulunarak bir çocuğun kalbine dokunarak Kur’an-ı Kerim’i armağan edebilirsiniz.

Kur’an-ı Kerim Hediyesi

Peygamberimiz Hz. Muhammed’e gönderilen Kur’an-ı Kerim’in tüm Müslümanlar tarafından okunup yer alan hususların yerine getirilmesi gerekiyor. Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetler sayesinde insanlar yasaklanan şeyleri bilmesi eğer bu yasaklara uyulmaması halinde karşılaşacakları durumlara göre bilgiler yer alıyor. Her Müslümanın Kur’an-ı Kerim’i bilmesi oldukça önemli olup ancak Kur’an-ı Kerim edinmesi zor olabiliyor. Maddi ve manevi olarak zorluk çeken kişilere Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği binlerce Kur’an-ı Kerim Hediyesi yapılmaktadır. Hayır yapmak isteyenler web sitemizde bulunan kuran bağışı ile insanların dini kitabımızı öğrenmesine yardımcı olabilir.

Neden Kur’an-ı Kerim Hediye Edilir?

İnsanlar tarafından yapılan Kur’an-ı Kerim hediyesinin bir takım sebepleri ve güzel yanları bulunuyor. Hediye edilen kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayet ve sürelerin öğrenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Kur’an’da yer alan yasakların bilinmesi sağlanarak özellikle yokluk içinde bulunan Müslüman Kur’an talebelerinin öğrenmesine vesile olunur. Yapılan Kur’an bağışı ile aynı zaman da katında hem bağış yapan hem okuyan sevap kazanır.

Mazlum ve yoksul insanlara bağışta bulunma konusunda kararsız olanlar Kur’an bağışı tercih edebilir. Böylece bağışta bulunduğunuz Kur’an-ı Kerim ile bağış sevabına nail olursunuz. Ayrıca okuyan kişinin eğitimine yardımcı olmanız nedeniyle sevap kazanırsınız. Kur’an-ı Kerim hediyesini hayır yapmayı düşünen herkes tarafından yapılabilir. Yapacağınız yardım dernek aracılığıyla ihtiyacı olan kişilere kısa bir süre içinde ulaştırılır. Böylelikle kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okumayan kişilerin okumasına yardım olma imkanı elde edebilirsiniz.

Kimlere Kur’an-ı Kerim Hediye Edilir?

Hediye ve bağış olarak yapılacak yerlerin doğru bir şekilde araştırılması gerekir. Kur’an-ı Kerim’in hediye ve bağı yapılacağı yerler Kur’an kursları, talebe yurtları, camiler ve medreseler olması gerekir. Özellikle çocukların Kur’an öğrenmek için gitmiş oldukları kurslara bağış yardımı yapılacağı yoksullukla mücadele eden ülkelerde bulunan kurslara da gönderilmesi önem taşır. Afrika bulunan Müslüman çocuklar yeterli sayıda Kur’an-ı Kerim olmadığı için ezberleyerek hafız olmaları gerekir. Bu durum bazen öğrenenlerin kalıcı olmamasına neden olabiliyor. Bu çocukların Kur’an-ı Kerim’i kalıcı bir şekilde öğrenmeleri ve her çocuğun bir Kur’anı olması için bağışta bulunmamız gerekiyor. Böylece çocuklar ve yetişkinler hakikat yoluna ulaşmaları ve Allah’ın emirleri hakkında bilgi sahibi olur.

Kaynak: https://www.sefkateli.org.tr/tr/kuran-i-kerim