Filistin Kızılayı, Gazze’de Yaşanan Doğum Krizine Dikkat Çekiyor

featured

Gazze’de Doğum Yapan Kadınlar İçin Yardım Çağrısı

Filistin Kızılayı, sosyal medya platformu X üzerinden, Gazze Şeridi’nde doğum vaktinde hastaneye ulaşamayan bir hamile kadının ailesiyle yapılan telefon görüşmesinin kayıtlarını paylaşarak durumun vahametine dikkat çekmek istiyor.

İsrail Engelleriyle Karşılaşan Ambulanslar

Ses kayıtlarında, doğum yapan kadının kız kardeşiyle konuşan Filistin Kızılayı doktorları, kadının evde güvenli bir doğum yapabilmesi için ailesine rehberlik yapmaya çalışıyor.

Gazze’deki Doğum Koşulları Korkutucu

Filistin Kızılayı’nın mesajında, Gazze’de her gün 180 kadının insanlık dışı koşullarda tehlikeli bir şekilde doğum yaptığı belirtiliyor. İsrail güçlerinin ambulanslara engel olması nedeniyle birçoğu hastanelere ulaşamıyor ve kuşatma altındaki bölgelerde yaşam mücadelesi veriyorlar.

UNFPA’nın Uyarıları

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Filistin Temsilcisi Dominic Allen tarafından yapılan bir bilgilendirme toplantısında, son 100 günde Gazze’de 18 bin doğum gerçekleştiği ve UNFPA’nın yeterli malzeme sağlayamadığı, hastanelerdeki durumun ise çok kötü olduğu açıklandı.

Hamile ve Emziren Kadınların Riski

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra’nın açıklamalarına göre, Gazze’de 45 bin hamile ve 68 bin emziren kadın kansızlık, kanama ve hatta ölüm riskiyle karşı karşıya. Saldırılar nedeniyle yerinden edilenlerin barındığı merkezlerdeki 50 bin hamile kadının ise yetersiz beslenme ve sağlık sorunlarıyla mücadele ettiği belirtiliyor. BM’ye bağlı kurumlar acil müdahale çağrısında bulunulmasını istiyor.