Gayrimenkul Sahiplerini İlgilendiren Beyan Dönemi Yaklaşıyor

featured

5 Nisan’da Son Bulacak Beyan Zorunluluğu

Geçen yıl konut ve iş yerinden kira geliri elde eden gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren beyan dönemi, 5 Nisan Cuma akşamı sona eriyor. Beyan zorunluluğu bu dönemde geçerli olacak.

Elektronik Ortamda Beyanname Verme İmkanı

Mükellefler, beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığı, Dijital Vergi Dairesi ve e-Devlet üzerinden doldurabilecekler. Ayrıca, ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesinde de bu işlemler yapılabilecek. Beyanda bulunmak isteyenler vergi dairelerine gitmenin yanı sıra online olarak da işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Ödeme Kolaylığı ve İşlem Adımları

Mükellefler, tahakkuk eden gelir vergisini iki eşit taksitte ödeyebilecekler. Vergi ödemelerini Dijital Vergi Dairesi veya mobil uygulamadan, anlaşmalı bankalar aracılığıyla, banka hesabından havale yoluyla ya da vergi tahsilatı yetkili bankalar, vergi dairesi ve PTT şubeleri üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Beyanname Muafiyeti

Kira geliri yıllık 21 bin liranın altında kalanlar ve diğer belirlenen durumlar beyanname vermekten muaf olacaklar. Depremzedelere evlerini bedelsiz olarak veren sahipler, 2023 yılına kadar bu geliri beyan etmeyecekler.

Yaptırımlar ve Uyarılar

Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, beyanname vermeyenlere ciddi yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kayıtlarına göre kira geliri nedeniyle beyan vermesi gereken mükellef sayısının 2 milyon 230 bin kişi olduğu bilgisi paylaşıldı. Beyanname vermemek veya eksik beyanda bulunmak durumunda vergi ziyaı cezaları ve usulsüzlük cezaları uygulanabileceği uyarısı yapıldı.

Haber: Seher Kurt