İstanbul’da Mossad Casusluk Operasyonu: 34 Kişi Yakalandı

featured

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyon

Mossad’ın Türkiye’deki casusluk faaliyetleri tespit edildi

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda, MİT Başkanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından yapılan ortak çalışma ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından soruşturma başlatıldı.

Bu çalışmalar sonucunda, İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad’ın, Türkiye’de insani mülahazalarla ikamet eden Filistinli ve İsrailli aktivistlere karşı keşif, takip, darp ve adam kaçırma gibi faaliyetlerde bulunmayı amaçladığı tespit edildi.

Mossad yetkilileri sosyal medyayı kullanarak hedeflerinin bilgilerine ulaştı

Operasyon kapsamında, zanlılarla sosyal medya aracılığıyla iletişim kuran Mossad yetkililerinin, bazı kişilerin bilgilerine eriştiği belirlendi. Bu bilgiler doğrultusunda “uluslararası casusluk” faaliyetlerinin gerçekleştirildiği değerlendirilerek, 46 şüphelinin yakalanması için harekete geçildi.

İstanbul ve çeşitli illerde eş zamanlı operasyon düzenlendi

Emniyet güçleri, İstanbul’da 15 ilçe ile Ankara, Kocaeli, Hatay, Mersin, İzmir, Van ve Diyarbakır’da belirlenen 57 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda 34 şüpheli gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda çeşitli delillere el konuldu

Operasyon sırasında yapılan aramalarda, 143 bin 830 euro, 23 bin 680 dolar, farklı ülkelere ait nakit para, 1 adet ruhsatsız tabanca, çok sayıda fişek ve dijital materyal ele geçirildi. Bu deliller, soruşturma sürecinde kullanılmak üzere muhafaza altına alındı.