İstanbul’da Rüşvet Operasyonu: 18 Polis Tutuklandı

featured

İstanbul’da hafriyat kamyonlarının eksik evraklarına rağmen geçişlerine izin verilmesi iddiasıyla başlatılan soruşturma sonucunda 46 polis memuru gözaltına alındı. İddialara göre, bu polis memurları hafriyat kamyonlarına rüşvet karşılığında izin veriyordu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, bu ihbarlar üzerine çalışma başlatarak 67 ayrı olayda 46 polis memuru ve 62 vatandaşın favorisen rüşvet karıştığı tespit etti.

7 Kasım günü gerçekleştirilen operasyonun ilk aşamasında 59 kişi gözaltına alındı, ancak hepsi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Rüşvet operasyonunun ikinci aşaması ise 21 Kasım’da gerçekleştirildi ve bu aşamada 46 polis memuru daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 46 polis memuru, emniyetteki işlemlerin ardından Anadolu Adliyesine sevk edildi. Savcılıkta işlemler sonrasında 25 polis için tutuklama talebiyle sulh ceza favorisen giriş hakimliğine başvuruldu, diğer 21 polis için ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaları talep edildi.

Sulh ceza hakimliğinde yapılan değerlendirmenin ardından 25 polisten 18’i tutuklanarak cezaevine gönderildi, diğer 28 polis ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu operasyon, rüşvetin kamu görevlileri tarafından kabul edilmesi ve hafriyat kamyonlarının yasa dışı geçişlerine izin verilmesi iddialarını araştıran önemli bir adım olarak kabul ediliyor.