İzmir’deki Antik Smyrna Tiyatrosu’ndan Mısır Etkileri

featured

Smyrna Antik Kenti’nde Mısır Etkisi

İzmir’de bulunan antik Smyrna Tiyatrosu ve Smyrna Agorası’nda yürütülen kazı çalışmaları, Mısır etkilerini gün yüzüne çıkarıyor. Kent, Büyük İskender tarafından kurulmuş olup arkeologlar tarafından yapılan kazılarda binlerce obje keşfediliyor.

Prof. Dr. Akın Ersoy’dan Açıklamalar

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü öğretim üyesi ve Smyrna Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Akın Ersoy, Smyrna Tiyatrosu’nda yapılan kazılarda Mısır etkili buluntuların ortaya çıktığını belirtiyor. Bu buluntular, Mısır tanrılarına dönük bir ibadet alanının varlığını işaret edebilir.

Bulunan Objeler ve Anlamları

Prof. Dr. Ersoy, kazılarda bulunan objeler arasında Mısır etkisine dair önemli ipuçları olduğunu belirtiyor. Mask, kadın figürü, kandil parçası, tuğla parçası ve Ra’nın gözü figürü gibi buluntular, Mısır kültürünün izlerini taşıyor.

UNESCO Kalıcı Listesi ve İzmir Tarihi Liman Kenti

İzmir Tarihi Liman Kenti olarak adlandırılan bölgenin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi için çalışmalar sürüyor. Prof. Dr. Ersoy, bu çalışmaların sonucunda İzmir’in tarihi ve kültürel mirasının uluslararası alanda tanıtılacağını vurguluyor.