Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü’nde Atık Malzemelerle Trak Atı Heykeli Oluşturdu

featured

Heykeltıraş Can, Atık Malzemelerle Eşsiz Bir Eser Yarattı

Can’ın Yaratıcılığıyla Oluşan Trak Atı Heykeli Sergilendi

32 yaşındaki Can, Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü’nde heykeltıraş usta öğreticisi olarak görev yapmaktadır. Can, atık malzemelerden “Trak atı” adını verdiği bir heykel oluşturmak için kolları sıvadı. Babasının esnaflık yaptığı sanayi sitesinden topladığı baskı balata, çamurluk, z rot, kamyon makası, zincir, metal halat, amortisör gibi atık malzemelerle çalışmaya başladı.

Eserin Detayları

Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi metal atölyesinde atın iskeletini oluşturan Can, topladığı malzemeleri atın görünümüne uygun şekilde kaynattı. Atın ayaklarını araç pistonu ve amortisörlerle oluşturan Can, yelesi için motosiklet zinciri kullandı. Eserine savaşçı atı görünümü kazandıran Can, yaklaşık 5 ay süren bir emeğin ardından eserini tamamladı.

Eserin Sergilenmesi ve Can’ın Duyguları

Yaklaşık 500 kilogram ağırlığında ve 2,5 metre uzunluğundaki Trak atı heykeli, İstanbul’da düzenlenen 8. Heritage Fuarı’nda sergilendi. Can, eserini tamamlamanın heyecanını ve gururunu yaşadığını belirterek, “Böyle güzel bir eseri ortaya çıkartmak müthiş bir duygu” dedi. Can, Traklar ve geri dönüşüme dikkat çekmek amacıyla bu çalışmayı gerçekleştirdiğini ifade etti. Kırklareli’nin Trak medeniyetinin izlerini taşıdığını belirten Can, Trak atını simgeleyen bu eseri yapmaya karar verdiğini söyledi.

Can’ın Mesajı ve Mutluluğu

Can, çalışmasını tamamlamanın mutluluğunu yaşarken, çevresinden aldığı desteklerin kendisine cesaret verdiğini belirtti. Metalin farklı şekillerde işlenebileceğini ve geri dönüştürülebileceğini vurgulayan Can, hayalinin peşinden giderek bu eseri yarattığı için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Can, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Beni bu anlamda çok mutlu etti. Herkesin her şeye yapabileceğine inanmalarını istiyorum. Bunu bir kadın olarak yapıyorum.”