Meteorolojiden Sıcaklık Uyarısı: Ege’de Hava Sıcaklıkları Yükselecek!

featured

Ege Bölgesi’nde Sıcaklık Artışı Bekleniyor

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre, Ege Bölgesi’nde hava sıcaklıklarının artması bekleniyor. 5 Haziran’a kadar kıyı kesimlerde mevsim normallerinin 1 ila 3 derece, iç kesimlerde ise 4 ila 8 derece üzerine çıkması öngörülüyor.

Öngörülen En Düşük ve En Yüksek Sıcaklık Değerleri

İzmir’de en düşük hava sıcaklığı 31, en yüksek hava sıcaklığı 35 olacak. Aydın’da ise en düşük 36, en yüksek 41 dereceye ulaşması bekleniyor. Çanakkale’de en düşük 29, en yüksek 35; Balıkesir’de en düşük 34, en yüksek 40; Manisa’da ise en düşük 35, en yüksek 41 derece öngörülüyor.

Uzmanların Açıklamaları

TÜBA Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, geçen sene yaşanan Süper El Nino’nun etkilerinin devam ettiğini belirtti. Yaşar, “Süper El Nino okyanusların çok çok ısınması demek. Deniz suyu 2 derece kadar ısındı. Havalar çok sıcak geçti. Nisan ayı ortalama sıcaklığı 12 derece iken geçen sene 16.3 derecelere çıktı” dedi.

Prof. Dr. Yaşar, Süper El Nino’nun etkisinin azaldığını ve La Nina’nın geleceğini belirtti. Soğuma sürecine gireceklerini vurgulayan Yaşar, “Bu yaz sıcaklık rekorları kırılabilir ama büyük ihtimalle La Nina etkisiyle hava sıcaklıklarının normale döneceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.