Mimar Sinan’ın Eseri Selimiye Camisi’nin Kapıları Restorasyonla Yenilendi

featured

Kapsamlı Restorasyon Devam Ediyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kapsamlı restorasyon çalışmaları kapsamında, Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi’nin asırlık kapıları titizlikle yenilendi.

Kündekari Yapım Tekniğiyle Göz Dolduran Kapılar Bakımdan Geçirildi

Restorasyon sürecinde, Selimiye Camisi’nde dikkat çeken kündekari yapım tekniği ve büyüklüğüyle öne çıkan 2 cümle ve 3 avlu kapısının bakımı özenle gerçekleştirildi. Bir kanadı 4 metre yüksekliğinde ve 250 kilogram ağırlığındaki kapılar, menteşelerinden sökülüp dış avluda oluşturulan marangozhaneye taşındı. Burada tarihi kapılar, kündekari tekniğiyle tutkal ve çivi kullanılmadan yenilendi.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, Kasım 2021’de başlanan restorasyon çalışmalarının titizlikle devam ettiğini belirterek, yapıyı en az müdahaleyle gelecek kuşaklara güvenle aktarmayı amaçladıklarını vurguladı. Tüm vakıf eserlerinde olduğu gibi Selimiye Camisi’nde de akademisyenlerden oluşan bilim kuruluyla çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Kapılar Kündekari Tekniğiyle Yenilendi

Saraç, “Kündekari, sekizgen, beşgen ve yıldız gibi geometrik motiflerde kesilen ahşap parçalarının, çivi ve tutkal kullanılmadan geçme tekniğiyle birbirine sabitlenmesiyle uygulanan bir teknik. Özellikle camimizin cümle kapıları nadide kündekari örneklerden. Zamanla bunlarda da bozulma ve aşınma oldu. Cami bahçesinde kurulan atölyelerde uzman ekipler tarafından uzun yıllar restorasyon istemeyecek şekilde bu kapılar onarıldı.” dedi.