Okuma Yazma Bilmeyen Kefilin Durumu

featured

Banka, Okuma Yazma Bilmeyen Kefile Karşı İcra Takibi Başlattı

Okuma yazma bilmeyen bir kişi, bankadan kredi çeken bir yakınına kefil oldu ve kefalet belgesine imza attı. Ancak, borçlu borcunu ödemeyince banka, kefil hakkında icra takibi başlattı.

Banka, Kefil Hakkında Dava Açtı

Kefil olan kişi, okuma yazma bilmediğini belirterek borca itiraz etti. Bunun üzerine banka, kefil hakkında dava açtı.

Yerel Mahkeme, Davayı Reddetti

Davaya bakan yerel mahkeme, Kumluca Milli Eğitim Müdürlüğünden kefil olanın eğitim kayıtlarını talep etti. Ancak herhangi bir kayda rastlanmadığı için, mahkeme, okuma yazma bilmeyen kişinin imzaladığı belge içeriğini de bilemeyeceği gerekçesiyle davayı reddetti.

Yargıtay, Kararı Bozdu

Temyiz itirazı üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

İmzanın Önemi

Yargıtay’ın kararında, kefil olan kişinin ilgili evrakı imzaladığına dair inkar etmediği ancak içeriğini bilmediği dellabet savunmasını yaptığı belirtildi. Kararda, imzanın kişinin iradesini açıkça ortaya koyan bir işaret olduğu vurgulandı.

Okuma Yazma Bilmeyenlerin İmza Kullanabileceği Belirtildi

Kararda, okuma yazma bilmeyenlerin imza yerine parmak izi veya el ile yapılmış bir işareti de kullanabileceği ifade edildi. Ancak, davalının okuma yazma bilmiyor olmasının sözleşmenin geçersizliği anlamına gelmediği ve imzaladığı  dellabet giriş sözleşmenin içeriğini bilmediği kabul edilemeyeceği bildirildi. Yeterli kanıt olan davalının imzası, sözleşmenin kurulması ve davalının borç altına girmesi için geçerli kabul edildi.