Paris’te SUV Araçların Park Ücretleri Üç Kat Artırılacak

featured

Referandum Sonucunda Onaylanması Durumunda…

Paris sakinlerinin oylamasına sunulan bir değişiklikle birlikte, 1,6 ton ve üstünde olan SUV araçların park ücretleri üç kat artırılacak ve saatte 18 euro olacak. Bu tarife aynı zamanda iki ton ve üzerindeki elektrikli araçlar için de geçerli olacak. Ancak, park ücretleri sadece Paris dışında yaşayanlardan talep edilecek.

Kent Sakinlerinden Büyük Destek

Le Parisien gazetesi için yapılan bir ankete göre, Paris sakinlerinin %61’i bu düzenlemeyi destekliyor. Bu da Paris Belediye Başkanı Emmanuel Gregorie’nin “Daha ağır, daha tehlikeli ve daha kirlilik yaratıyorlar. SUV’ler bir çevre felaketidir” açıklamasını destekler nitelikte.

Bisiklet Şehri Hedefi

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, göreve geldiği 2020 yılından bu yana Paris’i bir bisiklet şehri haline getirmeyi hedeflemişti. Bu doğrultuda, kentte 84 kilometrelik bisiklet yolu inşa edildi ve pandemi önlemlerinin hafiflemesiyle birlikte bisiklet kullanımında %71’lik bir artış kaydedildi.

Araç Kullanıcılarının Tepkisi

Paris Belediyesi’nin bu değişiklikleri getirmesi bazı araç kullanıcılarının tepkisine neden oldu. 40 Milyon Şoför adlı bir lobi grubu, herkesin kendi istediği aracı kullanabilmesi için bir imza kampanyası başlattı. Grup, “Çevrecilik bahanesiyle özgürlüğümüze yapılan bu saldırılara karşıyız. Eğer şimdi durdurulmazsa, bu adaletsiz araba karşıtı azınlık diğer şehirlere de yayılacak” şeklinde bir açıklama yaptı.

Paris’teki Scooter’lar Yasaklanabilir

Geçtiğimiz yıl yapılan bir referandumda, Paris sakinleri kentteki scooter’ların yasaklanması için oy kullandı. Referanduma katılanların %89’u scooter’ların yasaklanmasını istemişti.