Pentagon’a 2025 Mali Yılı İçin Yüksek Bütçe Talebi

featured

Pentagon’a 849,8 Milyar Dolarlık Bütçe Talebi

Beyaz Saray tarafından Kongre’ye gönderilen, 1 Ekim’de başlayacak 2025 mali yılına yönelik bütçe teklifinden Pentagon’a 849,8 milyar dolar aktarılması istendi.

Savunma Harcamalarında Yüzde 1’lik Artış

2024 mali yılına kıyasla savunmaya yönelik harcamalarda yüzde 1’lik artış öngörülüyor.

Askeri Yardımlar ve Ek Bütçe Talebi

2024 mali yılının 5 ayının geride kalmasına rağmen başta Ukrayna ve İsrail’e yapılacak askeri yardımları kapsayan ek bütçe talebi hala Kongre’de görüşülüyor.

Büyük Pay Donanmaya

Bütçeden 209 milyar dolar ile en büyük pay donanmaya ayrılırken, Hava Kuvvetlerine 188,1 milyar dolar, Kara Kuvvetlerine 185,8 milyar dolar, Deniz Piyadelerine 53,7 milyar dolar ve Uzay Kuvvetlerine de 29,4 milyar dolar aktarılacak.

Askeri İnşaat ve Maaş Artışı

Askeri inşaat için yaklaşık 17,5 milyar dolar talep edilirken, askeri mensuplara yüzde 4,5’lik, Savunma Bakanlığı sivil çalışanlarına da yüzde 2’lik bir maaş artışı öngörülüyor.

Personel Sayısının Azaltılması ve Silah Alımları

Pentagon, 2025’te aktif görevde bulunan personel sayısını azaltmayı hedeflerken, silah alımı için 167,5 milyar dolar talep ediliyor.

Çin ve Rusya’ya Karşı Yatırımlar

Pentagon’un 2025 bütçe talebi, ABD’nin Çin endişesini, Rusya ve terörizm gibi diğer tehditlerin üzerinde tutarak, bu ülkelere karşı caydırıcılık operasyonlarına odaklanıyor.

Tarihi Açıdan Zorlu Bir Stratejik Ortam

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Hicks, bütçenin tarihi açıdan zorlu bir stratejik ortamda ulusun savunmasını geliştireceğini belirtti.