Prof. Dr. Naci Görür’den Tunceli’ye Deprem Uyarısı: Büyüklüğü 7,4’e Çıkabilir

featured

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı canlı yayında Türkiye’nin deprem tehlikesine dikkat çekti. Görür, Tunceli ilinin özellikle Yedisu fay hattı nedeniyle büyük bir tehlike altında olduğunu ifade etti.

Yapılan bir canlı yayında, Görür’e “Yakın vadede tehlike gördüğünüz fay hattı var mı?” sorusu sorulduğunda, Görür, “Ben ilk kez söyleyeceğim. Türkiye’de Tunceli tehdit altında. Çünkü Erzincan-Karlıova arasında Yedisu fayı var. Bu fay en son 1790’lı yıllarda deprem üretmiş. 250 senede bir deprem üretme periyodu var. Yani 1794’e 250 eklerseniz günümüze yaklaşırsınız. Dolayısıyla orası tehlikeli.” dedi.

Tunceli’nin özellikle Pülümür bölgesinin risk altında olduğunu belirten Görür, “Özellikle Pülümür’ün olduğu yer. Biz zaten Erzincan-Karlıova, Bingöl-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay deprem üretirse 7,4’e kadar deprem çıkabilir. Bu fay Tunceli’ye fazla uzak değil, yakın. Tunceli o fayın güneyinde. Batıdan da aktif bir fayla çevrilidir. Ovacık fayı, yavaş hareket ederek deprem üretiyor. Tunceli’nin hemen güneyinde Nazimiye fayı var. Dört taraftan fay ile çevrilidir. Yedisu fayı özellikle endişe konumundadır.” şeklinde uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür, Tunceli’nin bu tehlikeli durumuyla ilgili olarak yetkililerin ve bilim insanlarının önlem alması gerektiğini vurgularken, “Eli kulağında, şakası yok. Zaman olarak kesin konuşamıyoruz. Tekerrür periyodunu bilemiyoruz. MTA’yı (Maden Tetkik Arama) bunu tespit etmeye memur edin. Bilimin faydası, yerbilimcinin varoluş nedeni budur.” dedi.

Tunceli ilindeki deprem riskine karşı kamuoyunun ve ilgili kurumların dikkatli olması gerektiği önemle vurgulanıyor.