Samsun Kalkanca Mahallesi’nde Helenistik ve Roma Dönemine Ait Oda Mezarları Bulundu

featured

Kalkanca Mahallesi’nde Helenistik Döneme Ait Oda Mezarı Keşfi

Samsun’un İlkadım ilçesine bağlı Kalkanca Mahallesi’nde, geçen yıl yapılan inşaat kazısı sırasında **Helenistik döneme ait** bir oda mezarı keşfedildi. Marmaris Sokak’ta bulunan mezar, bölgede yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıktı.

Roma Dönemine Ait İkinci Oda Mezarı Bulundu

Aynı bölgede 16 Nisan 2024’te gerçekleştirilen kazıda ise **Roma Dönemine ait ikinci bir oda mezarı** gün yüzüne çıkarıldı. Mezardan, içerisinde kiremit bir testi ve üzerinde **Roma İmparatoru Alexander Severus dönemine ait bir adet sikke** bulundu.

Mezarın Korunması

Kazı sonrası mezar, **Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü** tarafından koruma altına alındı. Arkeolog Orhan Alper Şirin’e göre, bu mezarlar **yeraltına oda şeklinde oyulmuş ve bir evin odasını andıran formda yapılar** olarak tanımlanmaktadır.

Arkeologun Açıklamaları

Arkeolog iddaci giriş Orhan Alper Şirin, bölgedeki mezarların çoğunlukla **6’ncı Mithridates dönemine ait** olduğunu belirtti. Mezarların genellikle **altın ve ziynet takıları** ile ön plana çıktığını ifade eden Şirin, mezar yapılarının genellikle **tek definli, çift definli veya boş kalan mezarlar** şeklinde olduğunu aktardı.

Sikkenin Tarihi

Sikke üzerindeki motiflerin incelenmesi sonucunda, mezarın **3’üncü yüzyılın ilk yarısında kullanıldığı** tespit edildi. Alexander Severus dönemine ait sikkenin ön yüzünde **Dionysos**, arka yüzünde ise **sır sepeti** motifinin bulunduğu belirtildi. Bu keşifler, geçmişin izlerini geleceğe taşıyan önemli kültürel miraslar olarak değerlendirilmektedir.