Seçim Günü Yasakları ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Talimatları

featured

Propaganda Serbestliği ve Süresi

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 49. maddesi, siyasi propaganda serbestliğini ve süresini düzenler. Buna göre, propaganda oy verme gününden önceki 10’uncu günün sabahında başlar ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00’de sona erer. Yani seçime katılan siyasi partiler ve adayların propaganda yapma hakkı saat 18.00 itibarıyla sona ermiş olur.

Seçim Günü Yayın Yasağı

Seçim günü, radyolar ve diğer yayın organları, yani yarın saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yayınlayamazlar. 18.00 ile 21.00 saatleri arasında ise sadece Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçimle ilgili haber ve tebliğler yayımlanabilir. Ancak saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacaktır. YSK, gerek gördüğü takdirde yayın yasağını saat 21.00’den önce de kaldırabilir.

Diğer Yasağlar

Oy verme günü saat 06.00’dan 00.00’a kadar alkollü içki satılamaz, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasaktır. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı olacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda sadece yemek hizmeti verilebilecektir. Ayrıca, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacaktır.