SGK Borçları Hakkında Tartışma: Bakanın Açıklamaları ve Sayıştay Raporları Arasındaki Fark

featured

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın Açıklamaları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SGK’ya en çok borcu olan belediyeleri açıkladı. Bakan Işıkhan’a göre, en çok borcu olan belediyelerin CHP’li olduğunu belirtti. Ancak bu açıklamalar Sayıştay verileri ile çelişti.

Sayıştay Raporlarına Göre Durum

Sayıştay verilerine göre, SGK’ya en çok prim borcu olan beş büyükşehir belediyesinden üçü AKP’li, ikisi ise CHP’li. En borçlu belediyeler sıralamasında ise Bursa (AKP), Adana (CHP), Sakarya (AKP), Eskişehir (CHP) ve Ordu (AKP) ilk beş sırada yer alıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin SGK prim borcu iddialarına karşılık, belediye yetkilileri ASKİ ve EGO’nun vadesi geçmiş SGK borcu olmadığını belirtti. Bakan Işıkhan’ın açıklamalarının siyasi amaçlı olduğu ve ticari sır niteliği taşıyan bilgileri kamuoyuyla paylaşmanın suç olduğu vurgulandı.

En Borçlu Belediye: Bursa

Sayıştay raporlarına göre, SGK’ya en yüksek borcu olan belediye 670 milyon 252 bin TL ile Bursa Büyükşehir Belediyesi oldu. Adana, Sakarya, Eskişehir ve Ordu büyükşehir belediyeleri ise sırasıyla ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada yer aldılar.