SGK’nın Sağlık Harcamaları Rekor Seviyeye Ulaştı

featured

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Yıllık Sağlık Harcaması 207 Milyar Lirayı Aştı

Ekonomik krizin etkisiyle sağlık sistemine de ciddi yük getirdi. SGK’nın yıllık sağlık harcaması 207 milyar lirayı aşarak rekor seviyeye ulaştı. Bu artışta, milyonlarca vatandaş ve göçmenin sağlık hizmetlerinden faydalanması etkili oldu.

Hastane Masrafları Yüzde 69 Arttı

Hastanelere giden her bir sigortalı ve sigortalı yakını ile yabancı uyrukluların kişi başına hastane masrafı bir yılda yüzde 69 artarak 207.2 milyar liraya çıktı. 2023 yılında sosyal güvenlik sistemi altında kamu, özel ve üniversite hastanelerine başvuranların sayısı 607 milyonu geçti.

Özel Hastanelere Olan İlgide Azalma

Sağlık giderlerindeki artış, insanların özel hastanelere olan ilgisini azalttı. 2023’te özel hastaneye gidenlerin sayısında azalma yaşandı. Özel hastanelere başvuruda azalış görülürken, devlet hastanelerinin hasta sayısı 54 milyon arttı. Özellikle şehir hastanelerinin bu artışta büyük payı olduğu belirtildi.

Reçete ve İlaç Harcamalarında Büyük Artış

SGK’nın ilaç faturası bir yılda 103 milyar lira artarak 205.7 milyar liraya ulaştı. Milyonlarca kişiye reçete yazılması ile kişi başına düşen ilaç harcaması da önemli ölçüde arttı. Kişi başına düşen reçete tutarı 223 liradan 426 liraya çıktı.