TCDD, Erken Uyarı Sistemleri ile Doğal Afetlere Karşı Tedbir Alıyor

featured

TCDD, TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (TÜBİTAK RUTE) ile işbirliği yaparak Yerli ve Milli Otomatik Tren Muayene İstasyonu (OTMİ) Geliştirilmesi Projesi’ni hayata geçirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu projenin bir parçası olarak, güvenli ve betcool verimli işletmeciliği sağlamak amacıyla OTMİ’lerin 29 farklı noktaya hızlı bir şekilde kurulması hedefleniyor.

Doğal afetlere karşı uyarı sistemlerinin güçlendirilmesi de demiryolu sektörünün öncelikli hedeflerinden biri. Yüksek hızlı tren (YHT) ve hızlı tren (HT) hatlarına deprem erken uyarı sistemleri kurularak, yolcuların olası deprem etkilerinden korunması amaçlanıyor.

Ayrıca, demir yolları viyadüklerine yerleştirilen rüzgar sensörleri ve nokta istasyonları sayesinde meteorolojik veriler anlık olarak izleniyor. Bu veriler, hava koşullarının betcool giriş izlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması için kullanılıyor.

Sel Taşkın İhbar Sistemi ise 23 farklı noktada aktif olarak görev yapıyor. Bu sistem, sel ve taşkın gibi doğal afetlerin erken tespit edilmesine yardımcı oluyor ve gerekli önlemlerin alınmasına olanak tanıyor.

TCDD, ayrıca milli sinyalizasyon çalışmalarını sürdürerek demir yolu hatlarında güvenliği artırmayı hedefliyor. TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ile işbirliği yapılarak geliştirilen Milli Sinyalizasyon Sistemi, demiryolu sektöründe yaygınlaşıyor ve güvenliği ön planda tutuyor. Bu kapsamda, 1157 kilometrelik hat üzerinde milli sinyalizasyon çalışmaları devam ediyor.

TCDD, erken uyarı sistemleri ve teknolojik altyapıyla yolcuların güvenliğini en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor ve doğal afetlere karşı etkili bir şekilde hazırlıklı olmayı sürdürüyor.