Tesla, Model Y Fiyatlarını Düşürüyor

featured

Tesla, Model Y Fiyatlarında İndirime Gidiyor

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Almanya’da Model Y fiyatlarını düşürmesinin ardından şimdi de ABD’de bazı Model Y otomobillerinin fiyatlarını geçici olarak indiriyor. Tesla’nın internet sitesinde yapılan duyuruya göre, yeni Model Y arkadan çekişli ve Uzun Menzilli modelleri 29 Şubat’a kadar olan teslimatlarda indirime giriyor ve bu fiyat 1 Mart’ta 1000 dolar veya daha fazla artacak.

Model Y Fiyatları Ne Kadar Düşecek?

Tesla, Model Y arkadan çekişli ve Model Y Uzun Menzilli modellerinin fiyatlarını 1000 dolar azaltarak sırasıyla 42.990 dolar ve 47.990 dolara çekiyor. Bu indirimlerle birlikte, Model Y arkadan çekişli modelde %2.3, Model Y Uzun Menzilli modelde ise %2’lik bir fiyat indirimi gerçekleşmiş olacak. Ancak Model Y Performance versiyonunun ve diğer modellerin fiyatları değişmeyecek.

Neden Bu İndirimler Yapılıyor?

Tesla’nın bu indirimlere gitmesinin ardında birkaç sebep bulunuyor. Birincisi, Kızıldeniz’deki saldırılar nedeniyle Berlin fabrikasındaki otomobil üretimi aksamış ve parça eksikliği yaşanmıştı. Bu durumda, Tesla Almanya’daki Model Y otomobillerinin fiyatlarını düşürmüştü. İkinci olarak, Tesla’nın yeni nesil elektrikli aracı üretimine odaklanması, bu yıl satışların düşmesine neden olacağı uyarısının yapılmasıyla da ilişkilendirilebilir.

Tesla’nın Rekabet Etmek İçin Yaptığı İndirimler

Son fiyat indirimleri, Tesla’nın zaten zarar gören marjlarını daha da olumsuz etkilemesi bekleniyor. Fiyat savaşı nedeniyle geçtiğimiz bir yıldan bu yana zaten zayıf olan Tesla, artan rekabetle başa çıkmak için daha fazla ucuz elektrikli araç üretimi yapılıyor. Özellikle Çinli BYD tarafından üretilen elektrikli araçların giderek artması, Tesla’nın talebin düşmesiyle karşı karşıya kalmasına neden oluyor.