Tesla’nın 2024 İlk Çeyrek Bilançosu: Gelir ve Kar Düşüş Kaydetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tesla’nın Geliri Yüzde 9 Azalarak 21,3 Milyar Dolara Geriledi

Tesla, bu yılın ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. Buna göre, şirketin geliri yılın ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 9 azalarak 21,3 milyar dolara geriledi. Tesla, 2023’ün ilk çeyreğinde 23,3 milyar dolar gelir elde etmişti. Artan rekabet ve elektrikli araçlara olan talebin yavaşlamasıyla düşüş kaydeden şirketin geliri, söz konusu dönemde piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Tesla’nın Net Karı Yüzde 55 Azalışla 1,1 Milyar Dolara Düştü

Elektrikli otomobil üreticisinin net karı da yılın ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 55 azalışla 1,1 milyar dolara düştü. Tesla’nın net karı, geçen yılın aynı döneminde 2,5 milyar dolar olmuştu.

Üretim ve Teslimatta Düşüş

Tesla, 2024’ün ilk çeyreğinde küresel çapta 433 bin 371 otomobilin üretimini yaparken, 386 bin 810 aracın teslimatını gerçekleştirdi. Şirketin araç üretimi bu dönemde yıllık bazda yüzde 2, teslim ettiği araç sayısı da yüzde 9 azaldı. Tesla’dan yapılan açıklamada, birçok otomobil üreticisinin elektrikli araçlar yerine hibritlere öncelik vermesi nedeniyle küresel elektrikli araç satışlarının baskı altında kalmaya devam ettiği belirtildi.

Tesla’nın Gelecek Büyümesine Yönelik Yatırımlar

Tesla, ilk çeyrekte 2,8 milyar dolarlık sermaye harcamasıyla gelecek büyümesine yönelik yatırım yaptı. Şirketin yapay zeka altyapısı, üretim kapasitesi, şarj ağı ile yeni ürün altyapısı dahil olmak üzere yatırımlarının devam ettiği açıklandı. Tesla’nın gelecekte karlı büyümeye odaklandığı ve operasyonel verimliliği artırmak için maliyet düşürme çalışmaları gerçekleştirdiği belirtildi.

Tesla’nın açıklamasında, “Nihayetinde yeni ve daha uygun fiyatlı ürünler sunmak için mevcut fabrikalardan ve üretim hatlarından faydalanmak da dahil karlı büyümeye odaklanıyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu. Açıklamada, geleceğin sadece elektrikli değil aynı zamanda otonom da olduğu vurgulandı.