Tarım ve Orman Bakanı: “Yem Sektörü, Tarımın Temel Taşıdır”

featured

Bakan Yumaklı, Yem Kongresi’nde Yem Sektörünün Önemini Vurguladı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği tarafından düzenlenen “15. Uluslararası Yem Kongresi ve Yem Sergisi” açılışında yaptığı konuşmada, yem sektörünün tarımdaki önemine dikkat çekti.

Yem Üreten İşletme Sayısı ve Üretim Kapasitesi Artıyor

Bakan Yumaklı, yem sektöründeki gelişmeleri aktarırken, 2023 yılı sonunda ülkedeki karma yem üreten işletme sayısının 1624’e yükseldiğini ve üretim kapasitesinin yıllık 34,3 milyon tona ulaştığını belirtti.

AR-GE Faaliyetleri ve Gıda Güvenliği

Bakan Yumaklı, yem sektöründe AR-GE faaliyetlerinin desteklendiğini ve gıda güvenliğinin öneminin altını çizdi. Ayrıca, yurt dışına bağımlılığın azaltılması için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

2024’te Tarımsal Üretim Planlaması

Yumaklı, 2024 yılından itibaren tarımsal üretim planlamasını stratejik ürünlerden başlayarak hayata geçireceklerini açıkladı. Bu kapsamda, hayvansal üretimdeki ihtiyaçların karşılanması için politikaların belirlendiğini söyledi.

Yağışlar ve Üretim Sezonu

Bakan Yumaklı, buğday ve arpa üretimindeki artışları değerlendirirken, yağışların önemine işaret etti. Üretim sezonunun başında olduklarını belirterek, tarımsal üretimdeki planlamaların önemine vurgu yaptı.

Yem Sektöründe Duyarlılık ve Fiyat Artışları

Yumaklı, yem sektörünün üretime olan duyarlılığını vurgulayarak, bazı ürünlerin fiyatlarının artırılması konusunda gereken adımların atılacağını belirtti.

Birlik Başkanı Karakuş’un Sunumu ve Sergi Gezisi

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı M.Ülkü Karakuş’un çalışmalarını anlatmasının ardından, Bakan Yumaklı ve beraberindekiler, kongre ve serginin açılışını yaparak, sergiyi gezdi.