Ticaret Bakanlığı Elektronik İhale Sistemi ile Ekonomiye Can Veriyor

featured

E-ihale Sistemi ile Şeffaflık ve Ulaşılabilirlik Sağlanıyor

Ticaret Bakanlığı, Gümrük ve Kaçakçılıkla Mücadele Mevzuatı kapsamında tasfiyelik hale gelen eşya ve araçların satışını 2014 yılından itibaren elektronik ihale yoluyla gerçekleştiriyor. Türkiye’de kamu idareleri içinde uygulanan ilk elektronik ihale sistemi olan e-ihale uygulaması sayesinde ihalelerin şeffaf ve ulaşılabilir olması sağlanıyor. Vatandaşlar, e-devlet ve www.eihale.gov.tr adresinden ihalelere katılabiliyor ve internet bağlantısı olan her yerden teklif verebiliyor.

Ülke Ekonomisine 913 Milyon Liralık Katkı

E-ihale yoluyla ticari araçlardan binek araçlara, kuyumculuk sektöründen tekstil sanayine, elektronik eşyadan mobilyaya, gıda sanayinden kozmetik sektörüne kadar geniş bir yelpazede pek çok eşya piyasa değerinde ve rekabetçi ortamda satılıyor. 2024 yılının ilk 3 ayında gerçekleştirilen toplam 3 bin 807 ihaleden 3 bin 332’sinde satış gerçekleşti. Bu satışlar sonucunda 1081 araç ve 2 bin 251 eşya grubu satılarak 913 milyon liranın üzerinde gelir elde edildi.

Perakende Satış Mağazalarıyla Gelir Artışı

Ticaret Bakanlığı, e-ihale uygulamasının yanı sıra perakende satış mağazaları aracılığıyla da tasfiyelik hale gelen eşyaların satışını gerçekleştiriyor. 2024 yılında satış mağazalarında 45 bin 18 toplam satış yapılarak 53 milyon TL gelir elde edildi. Bu satışlardan %26 oranında gelir artışı sağlandı.

Ticaret Bakanlığı, ticari hayattaki piyasa bozucu ve rekabete aykırı eylemlerle mücadelede kararlılıkla devam edeceğini vurgulayarak, ülke ekonomisine ve toplumsal refaha katkı sağlayacak çalışmalarına hassasiyetle devam edeceğini belirtti.