Türkiye, Gazze’deki İnsanlık Dramının Sona Ermesi İçin Diplomasi Yürütüyor

featured

İsrail’in Katliamları Karşısında Türkiye’nin Diplomasi Çabaları

Dünya, İsrail’in Gazze’deki katliamlarına sessiz kalırken, Türkiye çok yönlü diplomasi çalışmalarıyla Gazze’deki insanlık dramının sona ermesi için çaba gösteriyor. Türkiye’nin diplomasi alanında oynadığı kilit rol, Gazze’de kalıcı bir ateşkesin sağlanması için yapılan çalışmalarda da etkisini gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Liderlerle Görüşmeleri

İsrail’in Gazze’deki katliamına karşı en yüksek sesle tepki gösteren liderlerden biri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, insanlık suçunu görmezden gelen ülkelere karşı tepkisini her platformda ortaya koyuyor. Kalıcı bir ateşkes sağlanması için yoğun bir çaba harcayan Erdoğan, birçok dünya lideriyle yüz yüze veya telefon görüşmeleri yaparak bu konuyu gündeme getiriyor.

Gazze’ye Yardım Elinden Ulaşan Türkiye

Ateşkes çabalarının yanı sıra, Türkiye Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması için de harekete geçmiştir. Türkiye’ye getirilen Filistinli hastalar tedavi edilmektedir.

Gazze Diplomasisi ve Esir Takasındaki Etkisi

Gazze diplomasisi, esir takasında da etkisini gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen Milli İstihbarat Teşkilatı’nın girişimleri sonucunda, Gazze’deki Taylandlı esirler serbest bırakıldı.