Türkiye Spor Yazarları Derneği’nden Büyük Atatürk Koşusu Lansmanı

featured

88. Büyük Atatürk Koşusu Lansmanı Gerçekleştirildi

Türkiye Spor Yazarları Derneği Ankara Şubesi’nde düzenlenen etkinliğe Çintimar ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Mustafa Artunç katıldı. Büyük Atatürk Koşusu, 27 Aralık 1919’da Atatürk’ün Ankara’ya gelişini temsil eden, 1936 yılından bu yana kesintisiz olarak gerçekleştirilen bir organizasyondur.

Teşekkürler

Fatih Çintimar, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başta olmak üzere destek veren herkese teşekkür etti.

Atatürk’ün Ankara’ya İlk Gelişi Temsil Ediliyor

Büyük Atatürk Koşusu, Ankara’nın ilk pazar günü olan 27 Aralık haftasında gerçekleştirilecek. Koşunun başlangıç saati 10.30 olarak belirlendi. Parkur, Keklik Pınarı’ndan başlayıp Tren Garı önünde tamamlanacak.

Koşunun Tarihçesi

İlk koşu, 1936 yılında Halk Evleri Komitesi Başkanı Nafi Üye, Zehra Türk, Spor Kurulu Atletizm Federasyonu Başkanı Vildan Savaşır ve Askeri Fabrikalar Genel Müdürü Fikret Adanır tarafından düzenlendi. Erkeklerde en fazla galibiyete sahip olan isimler Şükrü Saban ve Mehmet Yurdadön’dür. Kadınlarda ise Lale Öztürk birinci oldu. Yabancı sporcular, 2002’de yarışmaya katılmaya başladı ve 2014’ten itibaren yarışma uluslararası bir statüye kavuştu.

Başkente Uygun Büyük Bir Organizasyon

Çintimar, Büyük Atatürk Koşusu’nu başkente yakışır bir organizasyon haline getireceklerini söyledi. Koşunun canlı yayınını TRT’nin yapacağını da duyurdu.