Valorant Sesli Sohbet Sorunu Çözümü

Valorant sesli sohbet özelliği, takım arkadaşlarınızla iletişim kurmak için oldukça önemlidir. Ancak bazen beklendiği gibi çalışmayabilir. Bu yazıda, nasıl düzelteceğiniz konusunda size bir rehber hazırladık.

featured
Valorant sesli sohbet özelliği, takım arkadaşlarınızla iletişim kurmak için oldukça önemlidir. Ancak bazen beklendiği gibi çalışmayabilir. Bu yazıda, nasıl düzelteceğiniz konusunda size bir rehber hazırladık.

Valorant Sesli Sohbet Sorunu Çözüm

Çözüm 1: Ses Giriş ve Çıkış Aygıtlarını Kontrol Etme

  • Görev çubuğunda, ses simgesine sağ tıklayın ve ses ayarlarını açın.
valorant sesli sohbet sorunu çözüm
  • Çıkış bölümünün kullandığınız kulaklığa göre ayarlandığından emin olun. Aynı şekilde giriş bölümünde, kullanmak istediğiniz mikrofona göre ayarlandığından emin olun.
valorant sesli sohbet sorunu çözüm 2
Çıkış ve giriş cihazlarınızı seçtikten sonra, çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Valorant sesli sohbeti kullanmayı deneyin. Sorun düzelmediyse rehberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Çözüm 2: Valorant’ın Mikrofonunuza Erişmesine İzin Verin

Bazen masaüstü uygulamalarının mikrofonunuza erişmesine izin ver seçeneği açık olmadığından, Valorant’ın mikrofonunuza erişimi olmayabilir. Kontrol etmenizde fayda var, aşağıda gösterdiğimiz adımları uygulayın:
  1. Klavyenizde, Başlat menüsünü açmak için Windows logo tuşuna basın. Ardından ayarları açmak için dişli simgesine tıklayın.
  2. Gizlilik sekmesini açın
  3. Sol tarafta bulunan “Mikrofon” sekmesini açın
  4. “Uygulamaların mikrofonunuza erişmesine izin verin” seçeneğinin altında bulunan erişime izin ver seçeneğini “Açık” konumuna getirin.
valorant sesli sohbet sorunu çözümü
Bu adımları yaptıktan sonra oyununuzu “Yönetici Olarak” çalıştırıp sorunun düzelip düzelmediğini deneyin.

Çözüm 3: Ses Sürücünüzü Güncelleyin

Valorant sesli sohbetiniz çalışmadığında, atmanız gereken en önemli sorun giderme adımlarından biri, ses sürücünüzün hatalı veya eski olup olmadığını kontrol etmektir. Sorunun kaynağı sürücülerinizden kaynaklanıyorsa, ses sürücülerinizi güncellemek sorunun kökten çözebilir. Ses sürücülerini manuel olarak güncellemek için, sisteminiz için en son ses sürücüsünü kontrol etmek üzere bilgisayar üreticisinin web sitesine veya ses kartının web sitesine gidebilirsiniz. Markalı bir bilgisayar kullanıyorsanız, sürücüyü bilgisayar göre değiştirebileceklerinden ötürü önce bilgisayar üreticisinin web sitesine gitmenizi öneriyoruz. Başlamadan önce, bilgisayar modelini ve kullandığınız işletim sistemini bildiğinizden emin olun.

 

Çözüm 4: Valorant Ses Ayarlarını Sıfırlayın

Oyununuzun ses ayarları doğru yapılandırılmadıysa, sesli sohbet özelliğini düzgün kullanamazsınız. Düzeltmek için şu adımları uygulayın:
  1. Valorant’ı açın. Ekranın sol üst köşesindeki dişli çark simgesine tıklayın.
  2. Ayarları açın.
  3. Ses > Sesli Konuşma sekmesini açın
Çıkış Cihazını ve Giriş Cihazını Varsayılan Sistem Cihazı olarak ayarlayın. Hala çalışmıyorsa, özellikle kullanmak istediğiniz kulaklığınızı ve mikrofonunuzu seçebilirsiniz. Ardından Ses ve Mikrofon Ses düzeyinizi en az %50 olarak ayarlayın. Ayrıca, Grup Sesli Sohbeti ve ekip sesli sohbetinin açık olduğundan emin olun.