Yaylaönü Mahallesi Muhtarlık Seçimi Kararı

featured

Hasan Asan Seçimi Kazandı Ancak YSK Kararıyla Muhtarlığı Düşürüldü

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Yaylaönü Mahallesi’nde muhtarlık için yarışan Hasan Asan, 137 seçmenin oyunu alarak muhtar seçildi. Ancak seçimi 26 oy farkla kaybeden mevcut muhtar Yakup Toprak, Asan’ın sabıka kaydı bulunduğunu iddia ederek muhtarlığının iptal edilmesi talebiyle itirazde bulundu.

YSK’nin Kararı ve Yeniden Seçim Kararı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yaptığı değerlendirme sonucunda Asan’ın sabıka kaydı bulunduğunu tespit etti. Asan hakkında 2019’da kaçak yapı inşa ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 ay 3 gün hapis cezası aldığı ortaya çıktı. Bu nedenle YSK, Hasan Asan’ın muhtar olmasına engel olduğuna karar verdi ve muhtarlık mazbatasının seçimde ikinci sırayı alan Toprak’a verilmesine hükmetti. Ancak Toprak’ın da benzer suçlardan 18 ay hapis cezası aldığı anlaşılınca her iki adayın da muhtar olamayacağı kararlaştırıldı.

Yeniden Seçim Kararı ve Gelecek Süreç

YSK’nin kararıyla Yaylaönü Mahallesi’nde 2 Haziran’da yeniden seçime gidilmesine karar verildi. Bu süreçte muhtarlık görevini, seçilen adayın birinci azası Özkan Toprak yürütecek. Hasan Asan ve Yakup Toprak ise artık aday olamayacaklarını belirttiler. Haziran’da yapılacak seçimde başka bir adayın seçilmesi bekleniyor.