Yük Taşıma Robotu SEIT, Çeşitli Desteklerle Üretildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SEIT Robotu İnsan Müdahalesine Gerek Kalmadan Yük Taşıyabiliyor

Yük taşıma robotu SEIT, KOSGEB ve TÜBİTAK’ın girişimcilere sağladığı çeşitli desteklerden yararlanılarak 2011 yılında faaliyete başlayan Milvus Robotics tarafından üretildi. Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı’dan esinlenilerek SEIT adı verilen robot, fabrika ve depo alanlarında kullanılarak 2 tona kadar yük taşıyabiliyor. Bu sayede bir ürün, herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan bir noktadan diğer noktaya otomatik olarak teslim edilebiliyor. SEIT, bugüne kadar 3 kıtada 30 ülkeye ihraç edildi.

“Üretimin Yüzde 85’i İhraç Ediliyor”

Milvus Robotics Üst Yöneticisi ve Kurucu Ortağı Şamil Özden, yaptığı açıklamada, devlet desteklerinin projelerine önemli katkı sağladığını belirtti. Robotların, kullanıldığı işletmeye doğrudan entegre edilebildiğini ve çizgi veya barkod gibi herhangi bir işaret gerektirmeden çalıştırılabildiğini söyledi. Özden ayrıca, üretiminin yüzde 85’ini ihraç ettiklerini ve pazarlarını genişletmek için özellikle Asya’da daha fazla yer almayı hedeflediklerini vurguladı.

Robotlar 5G ile Test Ediliyor

Özden, robotların 5G bağlantısı ile test edildiğini açıkladı. Robotların 100 bin metrekareyi aşan alanlarda çalışabildiğini ve bu durumun büyük bir veri transferi ve hız gerektirdiğini belirtti. Sistemlerin kablosuz ağ üzerinden çalıştığını ve 5G’nin bu alanda önemli bir rol oynadığını söyleyen Özden, hızlı ve güvenilir bir işletme için 5G testlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

Otonom Robotlar İş Kazaları Riskini Azaltıyor

Özden, robotların tamamen insanlarla aynı ortamda güvenlik standartlarına uygun olarak tasarlandığını ve iş kazaları gibi riskleri ortadan kaldırdığını belirtti. Ayrıca, robotların tüm işlemlerin takip edilebilir hale getirdiğini vurguladı. Özden, otonom robotların endüstri alanında kullanımının yeni bir teknoloji olduğunu ve dünyada rekabetin her geçen gün arttığını söyledi. Türkiye’deki rekabetin ise sektörün gelişmesine ve bu teknolojilerin faydalarının keşfedilmesine katkı sağladığını belirtti.