Zonguldak’ta Fırtınada Battığı Açıklanan Gemide 12 Mürettebat İle İletişim Kesildi

featured

Zonguldak’ta şiddetli fırtına ve yağışın etkisiyle yaşanan olayda, Türk bayraklı “Kafkametler” isimli gemi Ereğli Limanı’ndan ayrıldıktan sonra iletişim kesildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu ve geminin mendireğe çarparak battığını belirtti. Bakan Yerlikaya, gemide bulunan 12 Türk mürettebatla henüz iletişim kurulamadığını ifade etti.

Şehirde yaşanan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle dereler taşarken, birçok ev ve iş yerinin sular altında kaldığı rapor edildi. Bu olumsuz hava koşulları nedeniyle Zonguldak’ta eğitim bir gün süreyle ara verildi.

Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı’nda düzenlenen basın toplantısında, geminin battığına dair bilgileri paylaştı. Ayrıca sahil güvenlik, deniz kuvvetleri, AFAD, kıyı emniyeti, jandarma, emniyet ve itfaiye ekiplerinin olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle birlikte arama kurtarma faaliyetlerine başlayacaklarını vurguladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 19 Kasım’da turuncu uyarı verdiği 29 şehrin sayısının daha da arttığını söyleyen Bakan Yerlikaya, valiliklerin ve belediyelerin koordinasyonunda hazırlıkların yapıldığını ve çok sayıda ihbarın geldiğini açıkladı. Bu ihbarlarda çatı uçmaları, ağaç devrilmeleri, su baskınları ve diğer olayların yer aldığını ifade etti.

Ayrıca, Türkiye genelinde aşırı yağışlar nedeniyle Diyarbakır ve Batman’da 2 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Bakan Yerlikaya, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.