ABD’nin Silah Yardımı Koşulları

featured

ABD, Uluslararası Hukuka Uygun Kullanım İçin Yazılı Güvenceleri Değerlendiriyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın brifinginde İsrail’in Amerikan silahlarının kullanımına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yazılı Güvencelerin Önemi

Miller, İsrail’in yanı sıra Kolombiya, Irak, Kenya, Nijerya, Somali ve Ukrayna’dan yazılı olarak aldıkları güvencelerin ABD silahlarının uluslararası hukuka uygun şekilde kullanılacağına dair teminat olduğunu belirtti.

İsrail’in Yazılı Güvencesi

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın sözlü beyanatının ardından, İsrail’in Washington’a yazılı güvenceyi ilettiğini söyleyen Miller, “İsrail’in uluslararası insani hukuku ihlal etmediğini tespit etmedik.” açıklamasında bulundu.

Kongre’ye Bildirim

Sözcü Miller, söz konusu yazılı güvenceler doğrultusunda mayıs ayında Kongre’ye resmi bildirimde bulunacaklarını ve bu sürecin ilgili memoranduma uygun şekilde devam edeceğini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden’in Kararı

ABD Başkanı Joe Biden, Dışişleri Bakanlığından ABD’den silah yardımı alan ülkelerden yazılı güvence talep etmiş ve bu güvencelerin yıllık olarak Kongre’ye sunulmasını karara bağlamıştı. Memorandumda yazılı güvence vermeyen ülkelere askeri yardımların geçici olarak askıya alınabileceği belirtilmişti.

Eleştiriler ve Yanıt

ABD’nin İsrail’e verdiği silah yardımının sivillerin katledilmesinde kullanıldığı yönündeki eleştirilere karşın, ABD, söz konusu güvencelerin gerekliliğini vurgulayarak uluslararası hukuka uygun kullanımı temin ettiklerini savunuyor. Biden yönetimi, yazılı güvencelerin tüm ülkelerden istendiğini ve bu sürecin şeffaf bir şekilde devam edeceğini dile getirdi.