Edirne’de Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi’nin Maskotları: İsmayıl ve Fatme

featured

Okulun Aydınlatma Direğine Ev Yapan Leylekler

Edirne’de 44 yıldır eğitim veren Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi, okulun yanındaki elektrik direğini mesken tutan iki leyleğe 12 yıldır ev sahipliği yapıyor. Öğretmen ve öğrencilerin Trakya şivesiyle ‘İsmayıl’ ve ‘Fatme’ ismini koyduğu leyleklerin her yıl bahar aylarında geldiğini belirtiyor.

Okulun Maskotları Haline Gelen İsmayıl ve Fatme

Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi, bu yıl 12’nci kez okul girişindeki aydınlatma direğine yuva yapan iki leyleğe ev sahipliği yapıyor. Öğretmen ve öğrenciler, zamanla benimsedikleri leyleklere ‘İsmayıl’ ve ‘Fatme’ isimlerini verirken, sosyal medyada da bu sevimli misafirlerin fotoğraflarını paylaşıyorlar.

Baharın Gelişini İsmayıl ve Fatme İkilisiyle Anlıyorlar

Okulun İngilizce öğretmeni Olcay Dal, İsmayıl ve Fatme’nin okulun bacasında başlayıp daha sonra aydınlatma direğine geçtiklerini ifade ediyor. İkiliyi ölümsüzleştirmek adına resimlerini çizen öğretmenler ve öğrenciler, bu sayede leyleklerin tanınırlığını artırmışlar.

İngilizce öğretmeni Olcay Dal, İsmayıl ve Fatme’nin okul için baharın gelişini simgelediğini belirterek, “Değişik bir neşe kaynağı. İkisi de okulumuzun maskotu oldu” diyor. Öğrenciler de her yıl İsmayıl ve Fatme’nin gelişini dört gözle bekleyerek, bu leyleklerin okulun sembolü haline geldiğini vurguluyorlar.