Maldivler, Türk Baykar SİHA Sistemlerini Tedarik Ediyor

featured

Maldivler, Türk Baykar Şirketinden SİHA Sistemleri Alıyor

Maldivler, güvenlik güçlerinin ihtiyacını karşılamak amacıyla Türk Baykar şirketinden komuta kontrol istasyonu ve 6 adet Bayraktar TB2 insansız hava aracı sistemi tedarik ediyor.

Muhammed Muizzu’nun Türkiye Ziyareti

2018 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Maldivler Cumhurbaşkanı Muhammed Muizzu, Türkiye ile yapılan anlaşmalar kapsamında Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 insansız hava aracı sistemlerinin teslimatına başlandığını duyurdu.

Bayraktar TB2’nin Başarıları

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2, dünyanın en çok satılan SİHA’sı olma özelliğine sahip. Bugüne kadar 33 ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2, çöl sıcağından dondurucu soğuğa kadar farklı hava koşullarında başarılı performans sergiliyor. Ayrıca, NATO ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin envanterinde yer alıyor.

Bayraktar TB2’nin Rekorları

Bugüne kadar 750 bin uçuş saati gerçekleştiren Bayraktar TB2, 27 bin 30 feet ile Türkiye’nin irtifa rekorunu kırdı. En uzun süre görev yapan milli hava aracı unvanına sahip olan Bayraktar TB2, birçok ülke tarafından tercih ediliyor.

Baykar’ın İhracat Başarısı

Baykar, Bayraktar AKINCI dahil olmak üzere 9 ülke ile sözleşme imzaladı. Şirketin insansız hava araçları konusunda anlaşma yaptığı ülke sayısı ise 34’e yükseldi.