Türkiye Arıcılık Sektöründe Yükseliş Devam Ediyor

featured

Bal Üretiminde Türkiye’nin Dünya Sıralaması

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin bal üretiminde dünyada ikinci sırada yer aldığını vurguladı. Ayrıca dünyadaki çam balı üretiminin yüzde 90’ının Türkiye’de gerçekleştiğini belirtti.

Türkiye Arıcılık Haritası ve Arıcılık Verileri

Yumaklı, son 22 yılda arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin artırılması amacıyla birçok proje hayata geçirildiğini söyledi. Türkiye Arıcılık Haritası internet sitesi ve ‘TarımCebimde’ mobil uygulaması aracılığıyla arıcılıkla ilgili veri ve bilgilere ulaşılabileceğini ifade etti.

En Fazla Verim Ordu’da

Yumaklı, 2023 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkede 9,2 milyon kovan varlığına sahip olduğunu ve yıllık bal üretiminin 115 bin ton olduğunu belirtti. Kovan başı veriminin 12,5 kilogram düzeyinde olduğuna dikkat çekti. En fazla kovana sahip iller arasında Muğla, Ordu, Adana, Mersin ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

796 Bal Ormanı

Yumaklı, Türkiye’de 2023’te 796 bal ormanı bulunduğunu ve bu ormanlarda toplam 1 milyon 6 bin 183 kovan kapasitesi bulunduğunu açıkladı. Ayrıca Türkiye Arıcılık Haritası’nda yeni coğrafi işaret alan ballar ve damızlık ana arı üreten illerin de yer aldığını belirtti.