Antalya’nın Elmalı İlçesindeki Avlan Gölü Kuraklık Tehlikesi Altında

featured

1990’lı Yıllarda Yeniden Canlanan Göl, Kuraklıkla Tehdit Altında

Antalya’nın Elmalı ilçesinde bulunan Avlan Gölü, uzun süren kuraklıktan sonra 1990’lı yıllarda yeniden su tutmaya başladı. Ancak doğal yaşamın canlandığı ve renk kazandığı bölgede, bilinçsiz tarımsal sulama ve iklim krizine bağlı yağış azalması sonucunda göl yeniden kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Binlerce Balık Oksijensiz Kalarak Öldü

Gölde son dönemde yaşanan büyük çaplı kuraklık nedeniyle binlerce balık oksijensiz kalarak hayatını kaybetti. Geçen yılki ciddi kuraklık sonrasında kışın biraz su tutan göl, yağışların azalmasıyla yeniden kurumaya başladı.

“Kaçınılmaz Son Adım Adım Yaklaşıyor”

Bölgede uzun yıllardır kuş gözlemciliği yapan Ömer Harpcı, durumu şu şekilde özetledi: “Adına ister küresel ısınma deyin, ister kurak bir mevsim, sonuç değişmiyor. Kaçınılmaz son adım adım yaklaşıyor. Bilinçsiz tarımsal sulama, yer altı sularının kontrolsüz kullanımı ve su miktarlarındaki dikkatsizlik bize zor bir yaz dönemi yaşatacak. Bu durumdan en çok etkilenen yer ise Avlan Gölü. Göl tabanında su miktarı her geçen gün gözle görülür şekilde azalmakta. Nisan yağmurları da bu durumu değiştiremedi.”