“European Heart Journal” Araştırması: Ksilitol ve Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkileri

featured

Ksilitol ve Kardiyovasküler Sağlık İlişkisi

2004-2011 yılları arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre, kalp rahatsızlığı tedavisi gören hastaların kan örnekleri incelenerek, ksilitolün kan pıhtılaşmasına neden olabileceği belirlendi. Araştırmacılar, yüksek kalp rahatsızlığı riski taşıyan kişilerin kanlarında bulunan ksilitol seviyesinin, kalp krizi ve felce yol açma riskini artırabileceğine dikkat çekti.

Ksilitol ve Sağlık Tehlikeleri

Araştırma ekibi, ksilitolün obezite ve diyabet gibi hastalıklara sahip bireylere alternatif tatlandırıcı olarak önerilmesinin ölümcül sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu. Eritritol ile benzer sonuçlar elde edilen araştırmada, ksilitolün kalp hastalığı riski taşıyan bireylerde sağlık riskini iki kat artırabileceği vurgulandı.

Sağlık Otoritelerinin Açıklamaları

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Haziran 2023’te aspartamı “muhtemel kanserojen” olarak sınıflandırsa da, günlük alım miktarının aşılmadığı sürece kullanımının güvenli olduğunu belirtti. Ancak, ksilitol konusunda yapılan araştırma sonuçları, yapay tatlandırıcıların potansiyel sağlık riskleri konusunda daha fazla dikkatli olunması gerektiğini gösterdi.