Gıda Mühendislerinden Dondurma Tüketimine İlişkin Uyarılar

featured

Dondurmanın Besin Değeri

Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Toprak, dondurmanın protein, karbonhidrat, yağ, A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller açısından zengin bir gıda maddesi olduğunu belirtti.

Dondurma Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gıda Zehirlenmesine Yol Açabilir

Toprak, kapalı dondurma alırken son tüketim tarihine, ambalajın deformasyonuna ve üründeki erime/yumuşama durumuna dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Eridikten sonra tekrar dondurulmuş ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Evde kutulu dondurma tüketilecekse alışverişi bitirdikten sonra hızlıca dondurucuya konulması gerektiğini ve tüketilecek miktarın porsiyonlanıp geri kalanın dondurucuda saklanması gerektiğini belirtti. Açıkta satılan dondurmaların seyyar satıcılardan alınmaması gerektiğini, çünkü soğuk zincirin korunması gerektiğini ifade etti.

Külah ve Dondurma Aletleri

Külahların Kapalı Olması Önemli

Toprak, külahların kapalı ambalajlarda olması gerektiğini ve toz gibi etkenlerden korunması gerektiğini belirtti. Dondurmanın alındığı kaşık veya benzeri aletlerin suyun içinde bekletilmesi gerektiğini ve suyunun sürekli değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Çünkü su içinde kalan aletlerin mikroorganizmaların gelişimine neden olabileceğini uyardı.