Güneş Fırtınası Dünyayı Tehdit Ediyor

featured

Güneş Patlaması Yarın Dünyayı Etkisi Altına Alacak

Güneş patlamasının ardından, dünyaya doğru ilerleyen güneş fırtınasının saatte 3 milyon km hıza ulaşabileceği belirtiliyor. Bu durum, voltaj dalgalanmaları ve elektrik kesintilerine neden olabilir.

Güneş Fırtınası Nedir?

Güneş fırtınası, Güneş’te yaşanan püskürmeler ve patlamalar sonucu yüksek enerji barındıran parçacıkların dünyaya isabet etmesiyle oluşan doğa olayıdır.

Güneş Fırtınasının Etkileri

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) Colorado’daki Uzay Hava Tahmin Merkezi tarafından yapılan uyarıda, güneş patlamasının etkileriyle ilgili bilgi verildi. Kutup ışıklarının görülebileceği ancak iletişimde aksamalar yaşanabileceği belirtiliyor. Uzay araçlarının takibi ve radyo yayınları gibi iletişim sistemleri etkilenebilir.

Lash, “Genel halk için, eğer geceleri gökyüzü açıksa ve daha yüksek enlemlerdeyseniz, bu, gökyüzünün aydınlandığını görmek için harika bir fırsat olacaktır” diyerek kutup ışıkları meraklılarına tüyo verdi.

Her 11 yılda bir Güneş’in manyetik alanında değişiklikler meydana gelir. Bu döngü sırasında Güneş aktivitesi de değişir ve jeomanyetik fırtınalar Dünya’yı etkileyebilir. Güneş patlamalarının yol açtığı fırtınalar, pazar günü gibi zamanlarda Dünya’ya vurabilir.