Öğretmen Atamaları Branş Dağılımı ve Başvuru Tarihi Açıklandı

featured

Öğretmen Atamaları Başvuru Tarihleri ve Etkilenecek Oranlar

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarının 20 Mayıs ile 31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirileceğini duyurdu. Başvurularda KPSS ve mülakat puanlarının her birinin yüzde 50 oranında etkili olacağını belirtti.

Öğretmen Atamaları Branş Dağılımı ve Kontenjanlar

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamaları için branş dağılımı ve kontenjanları açıkladı. Sözleşmeli öğretmen atamaları için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20-31 Mayıs tarihleri arasında alınacak.

En fazla kontenjan ayrılan beş branş şunlardır:

  • Sınıf Öğretmenliği: 3,263
  • Özel Eğitim: 2,499
  • Rehberlik: 1,597
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 1,594
  • İngilizce: 968

Öğretmen Atamaları Başvuru Süreci

Sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20-31 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Adayların sınava girecekleri merkezler, 10 Haziran‘da ilan edilecek ve sözlü sınavlar 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

Öğretmen Ataması ve Mülakat Süreci

Yusuf Tekin, öğretmen atamalarında mülakatın skorunun yüzde 50’sinin KPSS, diğer yüzde 50’sinin mülakat olarak yapılacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kamuda mülakatların kaldırılacağını, işe alımların gençlerin sınav başarı sıralamalarına göre yapılacağını duyurmuştu.