Birleşmiş Milletler Gazze’deki Enkaz Durumuna Dikkat Çekti

featured

UNMAS, Gazze’deki Enkaz Miktarının Endişe Verici Boyutlara Ulaştığını Açıkladı

Birleşmiş Milletler Mayın Eylem Servisi (UNMAS), İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye yönelik devam eden saldırıların ardından oluşan enkaz miktarına dikkat çekti. Nisan ortası itibarıyla Gazze Şeridi’nde metrekare başına 300 kilograma denk gelecek şekilde toplam 37 milyon ton enkaz oluştuğu tahmininde bulundu.

Gazze’deki Durum Ukrayna’yı Geçti

UNMAS’ın Filistin topraklarıyla ilgili programının başkanı Mungo Birch, Gazze’deki enkaz miktarını vurgulayarak, “Gazze’de Ukrayna’dan daha fazla moloz var. Bunu perspektife koymak gerekirse Ukrayna’nın ön hattı yaklaşık 1000 kilometre, Gazze ise 40 kilometre uzunluğunda.” ifadelerini kullandı. Birch, Gazze’deki temizlik çalışmalarının sadece patlamamış mühimmatla sınırlı olmadığını, asbest gibi zehirli maddelere maruz kalma olasılığına da dikkat çekti.

Temizlik Çalışmaları ve Finansman

Birch, Gazze’deki enkazın temizlenmesi için gereken finansmanın 100 milyon doları aşacağını belirtti. Şu an için 5 milyon dolarlık ödenek bulunduğunu söyleyen Birch, gelecek 12 ay için 40 milyon dolara ve Gazze’nin nüfusu için güvenli olacak tam bir temizlik için de 100 milyon dolardan fazla paraya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Ölü Sayısı ve Tehlikeler

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucu şu ana kadar 35 bine yakın Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirten Filistin Sağlık Bakanlığı, bunların yüzde 70’e yakınının kadın ve çocuklardan oluştuğunu ifade etti. Gazze’deki enkaz temizliği sürecinde dikkate alınması gereken patlamamış mühimmat ve asbest gibi zehirli maddelerin tehlikesi de göz önünde bulundurulmalıdır.